Až 10 procent draze zaplaceného tepla vám může bez užitku unikat stropem. Řešením pro zadržení tepla v domě je nezateplený strop izolovat. Zateplením stropu si zvýšíte tepelnou pohodu a zároveň snížíte vaše náklady na vytápění. Jednoduchou a levnou izolací pro zateplení stropu je polystyren. Jak na zateplení stropu polystyrenem?

polystyrenem se velmi dobře pracuje, je levný a spolehlivě izoluje. Není proto divu, že patří k nejoblíbenějším materiálům pro zateplení stropu. Polystyren se ale nehodí pro všechny typy stropů. Pokud máte betonový strop nebo strop z keramických nosníků, můžete polystyren bez problémů využít.

Zateplení stropu polystyrenem však není vhodné realizovat například v případě stropu s dřevěným trámováním, neboť polystyren nepropouští páru a mohl by způsobit komplikace. Na dřevěné stropy je proto lepší použít „propustnější“ desky z minerální vlny.

Pro zateplení stropů je ideální pěnový polystyren (EPS)

Pro zateplení stropů se nejčastěji používá expandovaný neboli pěnový polystyren (EPS). Tento klasický bílý polystyren se vyrábí tak, že se malé kuličky polystyrenu obsahující 6-7 procent pentanu (ten slouží jako nadouvadlo) předpění a naplní se do formy.

Kuličky jsou zahříváním „dopěněny“ tak, že vyplní celý prostor formy a vznikne velký blok pěnového polystyrenu. Bloky se pak rozřežou na desky požadované tloušťky. K polystyrenu se pak zpravidla ještě přidávají retardéry hoření pro zajištění samozhášivosti.

Postup při zateplení stropu polystyrenem je snadný

Abyste si při zateplení stropu polystyrenem ušetřili čas a námahu, je vhodnější použít kvalitní polystyrenové desky. Nejedná se o nikterak náročnou instalaci; polystyrenové desky se pokládají na podlahu půdy. Můžete je upevnit lepidlem na polystyren, není to však nezbytně nutné.

Proč pokládat polystyren na půdu? Betonové nebo keramické stropy je totiž lepší izolovat jen shora. Pokud byste zateplili strop z vnitřní strany, bude to méně výhodná izolace, protože stěny představují tepelné mosty. V takovém případě je zde větší riziko kondenzace vlhkosti v místech styku stěn a stropu.

Zateplení stropu polystyrenem: Pro a proti

  • PRO: Polystyren má velmi dobré izolační vlastnosti (např. součinitel tepelné vodivosti EPS je od λ = 0,037 do asi 0,039 W/m2.K), příznivou cenu (řadí se k nejlevnějším tepelným izolacím na trhu), nízkou hmotnost (nezatěžuje střešní konstrukci), snadno se opracovává a je to poměrně pevný a homogenní materiál (pevnost v tlaku je 100 až 200 kPa), snadno se používá, má dobrý poměr užitné hodnoty k ceně, z hygienického hlediska je celkem neškodný.
  • PROTI: Polystyren příliš nepropouští vzduch (často na něm kondenzuje pára, což může vést ke vzniku plísní), nehodí se tedy do starých vlhkých domů či do dřevostaveb, má slabou zvukovou izolaci a menší požární odolnost.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *