Jste majitelem starého domu? Řešíte otázku jeho zateplení, aby vám z domku zbytečně neutíkalo teplo? Přemýšlíte nad tím, jakou izolaci zvolit? Podívejte se na přehled materiálů a opatření, které vám se zateplením starého domu pomohou.

Přestěhovali jste se do starého domku a chcete si z něj vytvořit příjemné bydlení s rozumnými náklady na vytápění? Se snížením plateb za topení vám v nemalé míře pomůže provedení zateplení s vhodnou izolací. Jak na zateplení starého domu?

Pro zateplení starého domu vyberte kvalitní izolaci

Při zateplení starého domu je základní otázkou jeho vlhkost – pokud je dům vlhký, musí se vlhkost před realizací zateplení bezpodmínečně odstranit odvlhčením a hydroizolací. Na vysušenou stavbu je následně možné aplikovat kontaktní zateplení.

Ideálně je proto třeba vybírat co nejkvalitnější izolační materiály s co nejmenším součinitelem tepelné vodivosti a schopností dobře propouštět vodní páry. Pokud by izolace v tomto ohledu nefungovala, mohlo by později dojít ke kondenzování vodních par a vlhkost by se stala zdrojem stavebních poruch, případně plísní. V neposlední řadě je při volbě vhodné izolační hmoty důležitá rovněž její tuhost a nasákavost.

Při propočtu tloušťky izolačního materiálu pro starý dům také můžete narazit na určité limity v souvislosti s tloušťkou stěn. Například nosnou zeď z pálených cihel širokou obvyklých 30 nebo 45 cm však velmi dobře tepelně izolují fasádní desky z minerální vlny nebo běžný fasádní polystyren silný 16 cm.

Zateplení domu lze začlenit do provětrávané fasády

Pro zateplení starého domu se dobře uplatňují izolace z polystyrenu, z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy či minerální vlny. Jestliže není možné se vlhkosti v domě zbavit úplně (neboť některá stará zdiva určitou míru vlhkosti přímo vyžadují, aby nepopraskala), je možné zateplení začlenit do tzv. provětrávané fasády.

Při zateplení starého domu tímto způsobem se obvykle postupuje tak, že do provětrávané fasády se dává měkká vláknitá izolace (např. minerální vlna, měkké dřevovláknité či konopné desky, drcená celulóza) podobně jako do střech. Izolační materiály určené na fasádu by však přitom měly patřit spíše mezi propustnější materiály.

Ideální je zateplit starý dům komplexně

Zateplení starého domu je lepší řešit komplexně – pamatujte například na sokl a základy stavby. Kromě fasády, soklu a základů domu se doporučuje i zaizolování podlah a střechy, kterými uniká podstatná část tepla. Obzvláště pokud má váš domek sedlovou střechu, je důležité ji pečlivě zateplit, neboť se jedná o značnou plochu obálky domu a také norma požaduje střechu izolovat ještě důkladněji než stěny.

Jako majitel pak máte několik možností, jak zateplení starého domu provést. Buďto můžete své požadavky zadat stavební firmě, a ta se o další včetně projektu postará, nebo můžete oslovit projektanta a s hotovým projektem pak najít vhodnou firmu, případně stavět svépomocí.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *