Izolace soklu je důležitá nejen z hlediska zateplení a úspor energií, ale také pomáhá vytvářet v domě zdravé klima, snižuje vlhkost a předchází vzniku plísní. Jaké jsou možnosti zateplení soklu? Na co si dát pozor a jaké materiály použít?

Soklje namáhanou částí každého domu – je přímém kontaktu se základy nebo zemí, a proto potřebuji i odpovídající

Zateplení soklu

Zateplení soklu

ochranu. Není přitom výjimkou, že při stavbě, zateplování nebo rekonstrukci se na sokl zapomíná, což může vést k nežádoucím důsledkům. Typickým příkladem je tepelný most, kdy v soklu kondenzuje vlhkost, což následně může vést ke vzniku plísní.

Materiál pro zateplení soklu

Izolace soklu přitom není finančně náročné a zručný kutil ji zvládne doma svépomocí. Důležité je dobře vybrat izolační materiál, který by měl být nenasákavý, pevný a mělo by se s ním také dobře pracovat.

Materiál pro zateplení soklu by měl mít také dlouhou životnost, měl by být odolný, trvanlivý a účinně izolovat. Kromě toho je žádoucí, aby domy sousedící s komunikacemi, měly sokl odolný vůči posypovým solím. V tomto případě je dobré, aby sokly byly odolné i mechanicky, a bylo je možné dobře vyčistit nebo omýt.

Požadavky na materiál pro izolaci soklu

  • Pevnost v tlaku
  • Minimální nasákavost
  • Mrazuvzdornost
  • Minimální vzlínavost vody
  • Možnost kombinace s různými typy hydroizolací
  • Odolnost vůči posypu a solím

Jedním z materiálů, který je cenově dostupný a zároveň odpovídá výše uvedeným charakteristikám, je polystyren. Konkrétně extrudovaný polystyren XPS nebo EPS desky PERIMETR, které byly speciálně vyvinuté pro spodní stavby. Oba typy materiálů se prodávají v deskách, dobře se s nimi pracuje a mají skvělé izolační vlastnosti. Jsou proto optimálním řešením tepelné izolace soklu.

Postup zateplení soklu

Nejdříve je třeba ze soklu odstranit původní omítku a zdivo očistit nejlépe tlakovou vodou. Díky tomu se i navlhčí, což je při aplikaci izolace mokrou cestou žádoucí. Sokl je následně obložen extrudovaným polystyrenem nebo jinou deskovou izolací. Izolační desky se ukládají do do země, a to zhruba do 0,5 metru pod úroveň terénu. Desky se kotví hmoždinkami.

Jak se vyhnout tepelnému mostu?

Při zateplení soklu je třeba pracovat tak, abychom se vyhnuli vzniku tepelného mostu. Ten se může objevit nejen ve starších domech, ale také novostavbách. Vzniku tepelného mostu při izolaci soklu zabrání vhodně použitá hydroizolace, která sokl oddělí od povrchu. Když se stavba potýká s vlhkostí nebo podzemní vodou, měly bychom použít také odvodnění.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *