Každý pěstitel dobře ví, že kvalitně připravená půda je základ. Bez živin se zelenině ani květinám na záhoně dařit nebude. Proto je nezbytným doplňkem každého zahradníka kompost. I jeho zakládání má však svá pravidla. Na co byste neměli rozhodně zapomenout? Co do kompostu patří?

Kompostování je úžasný přírodní proces, při kterém dochází k přeměně biologického odpadu na kompost. To je možné především díky působení aerobních mikroorganismů, které jsou zodpovědné za tlení listí, trávy a dalších rostlinných zbytků.

Jak založit kompost?

Při zakládání kompostu na zahradě si musíme vždy ujasnit, jak velký by měl být a kde ho umístíme. Je jasné, že nejde zrovna o půvabnou dominantu zahrady, proto ho budeme chtít spíše schovat – ideálním místem je některý z rohů zahrady, který je zároveň nedaleko záhonů. Je to totiž také praktické – ke kompostu to budete vždy blízko.

Kompost by neměl být příliš veliký, protože se vám s ním bude špatně manipulovat – občas je nutné ho proházet, a pokud se vám rozvine do velkých rozměrů, budete se špatně dostávat dospod pro uleželý kompost.

Do čeho dát kompost

Ideální jsou menší plastové nádoby, se kterými se dobře manipuluje. Kompost si můžete založit i do „dřevěné ohrádky“, kterou si jednoduše vytvoříte z prken. Ta však není příliš vhodná pro rychlé kompostování, protože zejména na počátku je třeba kompost uzavřít.

Z tohoto hlediska je zajímavým tipem také založení kompostů do plastových pytlů. Ty se snadno uzavřou, vždy je jednoduše můžete doplnit o novou várku biologického odpadu a snadno se přenáší.  Pokud se do výroby vlastní nádoby na kompost nechcete pouštět sami, je možné si kompostovací zařízení o různé velikosti zakoupit i v zahrádkářských potřebách a hobby marketech.

Co patří na kompost

  • Kuchyňské zbytky (zejména slupky z brambor i další zeleniny).
  • Uhynulé květiny a rostliny.
  • Posekaná tráva.
  • Suché listí
  • Další biologický odpad ze zahrady i kuchyně.

TIP: Větší kusy (například kořeny rostlin nebo silné stonky) přesekejte na menší kousky, dříve tak podlehnou tlení a kompost bude rychleji připraven.

Jak správně kompostovat

Pokaždé, když do kompostu přidáte novou várku na kompostování, je třeba ho promíchat, aby se uleželá vrstva smíchala s novou. Urychlíte tak tlení nově přidaného bioodpadu. Kompostovací nádoba se rychle plní hlavně na podzim, kde se zahrádka připravuje na zimu, sklízí se letničky, hrabe se listí.

Když si kompost dobře připravíte, tj. promícháte ho a necháte přes zimu uležet, oceníte to na jaře vy i vaše půda. Záhony zjara zryjte a zapracujte do nich dostatek kompostu – šetřit s ním rozhodně nemusíte. Vaše rostliny a zelenina se vám odmění velkými plody. Dobré je ke kompostu přidat také rozumné množství kravského nebo koňského hnoje. Kompostem můžete také zalévat – stačí ho trochu přidat do sudu s vodou.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *