Již dávno není na trhu jen jeden druh cihel nebo tvárnic. Možností, z čeho stavět dům je celá řada: pórobeton, sendvičové zdivo, dřevo, sláma. Ať už chcete být konzervativní a zůstat u klasického materiálu, nebo se vám líbí zelený styl a poohlížíte se po alternativním stavebním materiálu, je vždy třeba sledovat určitá kritéria, která ovlivní kvalitu vašeho bydlení.

Každý z materiálů, ze kterého je možné stavět dům má jako vše své výhody i nevýhody. Některý má lepší tepelné i hlukové izolační vlastnosti, jiný je levnější a ekologičtější. Při výběru stavebního materiálu je proto třeba ujasnit si své priority.

Kritéria materiálu pro stavbu domu

Tepelně izolační vlastnosti

Úspory cen energií jsou již nějakou dobu trendem ve stavebnictví i v jiných oblastech našeho života. Při výběru materiálu pro stavbu domu by mělo toto kritérium patřit k hlavním, protože si tím šetříme náklady za energie a provoz domu. Velmi dobré izolační vlastnosti má dřevo (mezi nízkoenergetickými domy najdete celou řadu dřevostaveb). Prodávají se ale i cihly nebo tvárnice s velmi dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi.

Cena stavby

Pokud cenu stavebního materiálu nepostavíme na první místo, pak ji zcela určitě budeme mít na místě druhém. Nicméně i v tomto případě vychází cenově výhodně dřevostavby, zejména ty montované, kdy jsou jednotlivé díly přivezeny na místo stavby a tam zkompletovány do hrubé stavby.

Odolnost a životnost materiálu

Samozřejmě, že chceme, aby nám dům vydržel co nejdéle ve skvělém stavu bez nutnosti oprav. Dnes se domy často „šijí horkou jehlou“. Dlouho životností se vyznačuje dřevo (což dokazují i staleté roubenky), kvalitní cihly nebo tvárnice jsou rovněž zárukou dlouhé životnosti. Důležité je myslet také na hydroizolační vlastnosti (odolnost materiálu proti vodě). V tomto případě vychází velmi dobře sendvičové betonové domy.

Hluková izolace

Požadavky na soukromí jsou stále vysoké. Nechceme se v rodině prostě vzájemně rušit, takže zdivo by mělo dobře izolovat zvuk. V tomto případě jsou na tom hůře dřevěné montované domy, lepší hlukovou izolaci poskytují dřevěné masivní zdi nebo cihly a tvárnice.

Přehled materiálů aneb z čeho stavět dům

Pojďme se společně podívat na výhody a nevýhody jednotlivých stavebních materiálů, které najdete ve stavebninách nebo v nabídkách realizačních firem.

  • Cihla – klasická pálená cihla je dlouhodobě tradičním matriálem. Typické jsou zejména cihlové bloky s dutinami. Izolační vlastnosti je možné hodnotit jako dobré. Výstavba je pomalejší, protože hrubá stavba se musí nechat vysychat.
  • Pórobetonové bloky – jsou stále oblíbenějším stavebním materiálem, protože se s nimi snadno pracuje. Nevýhodou je nasákavost tohoto materiálu.
  • Dřevo – aktuálně se k němu stále častěji vracíme. Jde o přírodní materiál, který se používá především pro stavbu nízkoenergetických rodinných domů. Výhodou jsou dobré izolační vlastnosti a rychlost výstavby. Nevýhodou je horší hluková izolace.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *