Rozhodli jste se pěstovat vlastní zeleninu? Dařit se jí bude ve vyvýšených záhonech, které jsou současně příjemnější také pro vaše záda. Proč byste se měli namáhat s tvorbou vyvýšených záhonů? Jaké další výhody vám budou odměnou? Jaké druhy zeleniny pěstovat?

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony

Čím dál víc lidí se vrací k pěstování vlastní zeleniny. A to je dobře. Prospívá to půdě i našemu tělu. Navíc není nad to dojít si na zahrádku pro čerstvou mrkev, petržel, cuketu nebo dýni. Ještě než se ale dopracujete k první sklizni, je třeba založit záhony. Trendem poslední doby jsou tzv. vyvýšené záhony.

Proč vyvýšené záhony?

Vyvýšené záhony jsou většinou čtverce nebo obdélníky lemované dřevěnou konstrukcí. Vysoké bývají kolem 50 až80 cm. Uvnitř konstrukce je nasypaná zemina. Toto řešení prospívá nejen vašim zádům, protože se nemusíte k záhonům tolik sklánět, ale i samotným rostlinám, které díky množství zeminy mají mnohem lepší podmínky pro svůj růst.

Navíc vyvýšené záhony zpestří každou zahradu. Můžete je pojmout současně jako dekorativní prvek. Obruby lze vytvořit ze dřeva, které můžete natřít. Pěkně vypadají i cihly nebo kameny. Bujná zelenina dodá vyvýšeným záhonům krásný vzhled a spojíte tak dva v jednom – užitek i estetický zážitek. Vyvýšené záhony prostě budou všichni obdivovat.

Jak vytvořit vyvýšené záhony?

Nejprve najděte vhodné místo, kam vyvýšené záhony umístíte. Většina zeleniny (nebo bylinek, kterým se v těchto typech záhonů také velmi daří) potřebuje spíš než přímé slunce polostín. To znamená, že na místo by mělo jít po část dne slunce, po část dne by tam měl být stín. Stejně jako není vhodné celodenní přímé slunce, není dobrý ani stín, kde budou rostlinky spíš jen živořit.

Dalším krokem je volba materiálu konstrukce (obrub) záhonů. Jak už jsme naznačili, používá se hlavně dřevo (například staré trámy dobře poslouží). Dřevo je pochopitelně třeba ošetřit impregnací. Mnohdy stačí jen poskládat cihly nebo využít kameny a vytvořit jakousi zídku.

Když si zvolíte materiál, měli byste záhony vyměřit. Nejčastějším tvarem vyvýšených záhonů jsou čtverce nebo obdeníky. Jejich velikost (délku a šířku) volte s ohledem na možnosti prostoru. Šířku uzpůsobte tak, abyste pohodlně dosáhly doprostředka záhonu a mohli je tak bez obtíží obdělávat.

Stavba vyvýšených záhonů

Vše připraveno a vyměřeno. Pokud vyvýšené záhony vytváříte na „zelené louce“, nejprve odstraňte drny. Odvezte je na kompost. Vytvořte konstrukci – obrubu záhonů a navezte do nich dostatek zeminy, nejlépe samozřejmě z kompostu. Nadýchaná zemina si může ještě sednout, takže je možné, že za nějaký den bude potřeba přivést ještě nějaké to kolečko.

Co ve vyvýšených záhonech pěstovat?

V pořádné vrstvě zeminy se bude dařit různým plodinám. Kořenové zelenině (mrkev, celer, petržel), dýním, cuketám, bylinkám, ředkvičkám, pórku, cibuli, česneku, salátům, polníčku, rukole, špenátu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *