Líbí se vám vytápění krbem a chtěli byste si něco takového pořídit domů? Posezení u krbu nebo u planoucího ohně zaručeně přináší tepelnou pohodu. Díky moderním technologiím v podobě krbových kamen navíc takto můžete vytápět celý dům. Jak tento systém funguje a jak topit v krbových kamnech?

V dnešní době již lze bez problémů spojit příjemné posezení u ohně s efektivním vytápěním krbem. Současná krbová kamna nejenže vytopí místnost, ve které jsou umístěna, ale pomocí teplovzdušných rozvodů je možné takto ohřívat celý dům a pomocí tepelného výměníku dokonce i vodu. S tepelným výměníkem můžete vytápět dům i klasickým teplovodním rozvodem pro radiátory nebo v podlaze.

Nejvyužívanější vytápění krbem je teplovzdušný systém

Právě rozvod teplého vzduchu je nejvyužívanějším systémem vytápění krbem. Výhoda této varianty spočívá v tom, že teplo máte prakticky hned. S instalací takového systému vám rádi pomohou odborníci, nedoporučuje se instalovat jej svépomocí. Díky odbornému projektu navíc již předem zjistíte, nakolik a za jakých podmínek vám teplovzdušný systém bude schopen zajistit tepelnou pohodu v požadovaných místnostech.

Pro hlavní vytápění krbem se hodí teplovodní systém

Kromě teplovzdušných systémů jsou čím dál více využívány teplovodní systémy, kde se dají použít nejenom krbové vložky, ale i cenově dostupnější krbová kamna, která se dodávají již s továrně montovanými teplovodními výměníky. V tomto případě by měl být výkon otopné soustavy přibližně roven jmenovitému výkonu výměníku, pro jehož instalaci platí stejné zásady jako pro kotel ústředního vytápění rodinných domků.

K instalaci teplovodního systému je opět třeba kvalifikovaný projekt. Systém musí být chráněn proti přetopení a dalším poruchám v oblasti oběhu vody, které mohou mít vážné následky a poškodit výměník, zdroj tepla i teplovodní soustavu. Tento systém vytápění krbem se hodí spíše pro rodinné domy než pro rekreační objekty, neboť má pomalejší náběh, ale větší tepelnou setrvačnost, možnost snadné regulace a menší prašnost.

Jak a čím správně topit v krbových kamnech?

Abyste předešli případnému vyhasnutí ohně, ke kterému může i při častém a pravidelném přikládání dojít, lze to vyřešit tím, že krb či krbová kamna zároveň topí do akumulačního zásobníku. Jak a čím ale v krbových kamnech správně topit?

Při topení v krbových kamnech je nejvýhodnější používat směs tvrdého a měkkého dřeva (tedy například dub a borovici) připraveného do polínek. Měkčí dřevo hoří rychleji a tím se postará o kvalitnější rozhoření tvrdšího dřeva. Přiložíte-li ještě kůrovou briketu, máte o dlouhotrvající teplo postaráno.

Při nákupu dřeva je také třeba rozlišovat mezi čerstvým dřevem a dřevem suchým, s optimálním obsahem vlhkosti pod 15 procent. Čerstvé dřevo se totiž musí ještě na 1-2 roky uskladnit a pokud tuto možnost nemáte, vyplatí se rovnou kupovat dostatečně proschlé dřevo připravené k topení. Jestliže dřevo uskladnit můžete, skládejte ho vždy tak, aby mohlo větrat – nejlépe skladovat ve formě polen, které rychleji prosychají. V interiéru pak dřevo skladujte s odstupem nejméně 80 cm od krbu, pokud mezi dřevem a krbem není nehořlavá stěna.

Cenově výhodnější je připravit si dřevo na vytápění svépomocí, tedy z kulatiny udělat polena potřebné velikosti. Na podpal je ideální nadělat si třísky z polena odpovídající délky, přičemž na podpal je nejlepší smrkové nebo jedlové dřevo, které rychle hoří. Jednotlivé kousky by neměly přesáhnout průměr 0,5-2,5 cm. Při topení v krbových kamnech dbejte také na to, že podle zákona o ochraně ovzduší se smí v domácích ohništích spalovat jen paliva s nízkou kouřivostí a suché dřevo v přírodním stavu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *