Vytápíte elektřinou nebo o tomto způsobu topení uvažujete? Topit elektřinou můžete hned několika různými způsoby a každý z nich má jiné náklady. Jaké jsou výhody a nevýhody vytápění elektřinou? Podívejte se také na přehled typů elektrického topení a na jejich roční ceny.

Ceny elektrické energie v posledních letech neustále rostou, proto si možná při úvahách nad způsobem vytápění vašeho domku či bytu kladete otázku, zda se vytápění elektřinou vůbec vyplatí. V tomto případě záleží na tom, jaký způsob elektrického topení využíváte. Vytápět můžete akumulačními kamny, přímotopy či tepelnými čerpadly.

Vytápění elektřinou: Akumulační kamna vs. přímotopy

Zajímá vás, jaké jsou při vytápění elektřinou rozdíly například mezi akumulačními kamny a přímotopy? Jaké mají tyto způsoby výhody a nevýhody?

Akumulační kamna

PRO: Možnost využití sazby v nízkém i vysokém tarifu podle potřeby odběratele, vyrovnání odběrového diagramu v době celkově sníženého odběru, mohou nahradit lokální vytápění a tato rekonstrukce je ve srovnání např. s realizací teplovodního vytápění časově a finančně nenáročná.

PROTI: Vysoké nároky na dimenzování distribuční sítě a přípojky domovního vedení, malá pohotovost systému (není schopen pružně reagovat na výkyvy v okamžité potřebě tepla), nutnost řešit odděleně ohřev teplé vody, velikost a vysoká hmotnost kamen, vysoké povrchové teploty kamen, částečné přepalování mikročástic.

Přímotopy

PRO: Nejnižší nároky na dimenzování distribuční sítě, přípojky a hlavního domovního vedení (zhruba dvakrát nižší nároky ve srovnání s akumulačním vytápěním), nízké pořizovací náklady na otopnou soustavu (nejnižší ze všech elektrických otopných soustav), jednoduchá obsluha, údržba a opravy.

PROTI: Přímotopné vytápění má nejnižší pořizovací náklady, provozně je však o něco dražší oproti akumulačnímu vytápění.

Kompromisem mezi pohodlím a nízkou cenou tak může být využití elektřiny pouze na doplňkové topení např. pomocí přímotopů.

Nejlevnější vytápění elektřinou? Tepelné čerpadlo

Pokud se podíváme na orientační roční náklady za vytápění domu elektřinou, pak nejméně příznivě vychází topení přímotopy, které se pohybují okolo 49 000 korun. Následují akumulační kamna se zhruba 43 000 korunami za rok. Nejlevnější vytápění elektřinou je pomocí tepelného čerpadla, které ročně stojí jen kolem 20 000 korun.

Tepelné čerpadlo patří celkově k nejlevnějším způsobům vytápění, investice do něj je však poměrně vysoká. Tato investice se ale díky úsporám za energie do několika let vrátí.

Pro a proti při vytápění elektřinou

Na závěr si ještě obecně shrňme výhody a nevýhody vytápění elektřinou.

Výhody vytápění elektřinou

  • elektřina je snadno dostupná všude
  • nízké investiční náklady na přímotopy
  • tepelné čerpadlo má sice vyšší pořizovací náklady, ale patří k nejlevnějším způsobům vytápění vůbec
  • elektrické kotle – možnost snadno regulovat z dálky, tichý provoz, malá hmotnost, rychlé vyhřátí prostoru a absence spalin
  • vysoký komfort – pohodlný způsob topení s minimálním úsilím
  • vytápění elektřinou hodí se např. všech do prostor, kde je nutné zajistit komfort obsluhy a umožnit vzdálenou regulaci
  • speciální sazby pro vytápění elektřinou (např. v sazbě D45d je proud po dobu 20 hodin denně odebírán v levnějším nízkém tarifu)
  • cena elektrické energie – např. topení přímotopy patří mezi dražší možnosti vytápění, což však neplatí u vytápění tepelným čerpadlem (které má ale celkem vysoké pořizovací náklady)

Nevýhody vytápění elektřinou

  • cena elektrické energie – např. topení přímotopy patří mezi dražší možnosti vytápění, což však neplatí u vytápění tepelným čerpadlem (které má ale celkem vysoké pořizovací náklady)
  • elektřina se může vyrábět relativně neekologicky v jaderných a tepelných elektrárnách

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *