Vyrábět vlastní elektřinu a stát se nezávislým na elektrárenských společnostech. Také vás láká taková představa? Nejsou vám ale sympatické fotovoltaické panely? Co zkusit využít sílu větru a přeměnit ji v domácí malé větné elektrárně na energii?

Sílu a potenciál větrné energie dobře znali a využívali již naši předci. První větrný mlýn byl na území
České republiky postaven ve 13. století a možná trochu překvapivě byl vybudován nedaleko Strahovského kláštera. Větrné elektrárny jako takové jsou ovšem až záležitostí 20. století. Rozvoj větrných elektráren (stejně jako ostatních obnovitelných zdrojů) v tuzemsku podpořily dotace v podobě výkupních cen elektřiny nebo zelených bonusů.

Zdroj: SXC.hu

Do sítě jen malé větrné elektrárny

Téměř dva roky trval tzv. stop stav solárním a větrným elektrárnám, které nemohly být připojovány do přenosové soustavy. To fakticky znamenalo, že jejich majitelé nedostávali žádné dotace. Konec stop stavu byl prolomen začátkem roku 2012, kdy začaly být připojovány malé zdroje s výkonem do 30 kW. Žádosti o připojení jsou posuzovány individuálně příslušnou distribuční společností.

Je třeba říci, že není nutné elektrárnu do elektrárenské sítě připojovat, pokud se rozhodnete vyrobenou energii spotřebovávat na místě. Takovému řešení se říká grid-off (ostrovní systémy) a využívá se především v oblastech, kde nevede rozvodná síť. Nevýhodou grid-off malé větrné elektrárny je, že nemáte nárok na dotace a zároveň je třeba počítat s dražší technologií. Jediným příjmem se tak stanou vlastní úspory za platby za elektřinu.

Stavba malé domácí větrné elektrárny

Technologie využívající obnovitelné zdroje se neustále rozvíjí a jejich ceny klesají. Platí to i v případě cen malých domácích větrných elektráren. Výrobci se všeobecně přizpůsobují novému trendu a nabízí malé větrné elektrárny, které lze instalovat například na zahradě domu. Dokonce jsou i takové větrníky, které mají nižší rozběhovou rychlost a je možné je použít i v městské zástavbě (např. tzv. Energy Ball).

Ke stavbě větrné elektrárny je třeba získat souhlas příslušného stavebního úřadu a kladné posouzení vlivu nového zařízení na životní prostředí. Instalaci domácí malé větrné elektrárny je vhodné přenechat odborníkům (stejně jako v případě solárních panelů). Na kvalitě provedení totiž závisí i úspěšnost provozu a samozřejmě objem vyrobené energie.

K základním typům malých větrných elektráren patří

  • Větrná elektrárna s výkonem do 1 kW se stejnosměrným generátorem, která vytváří napětí 12 či 24 V.
  • Větrná elektrárna s výkonem nad 1 kW s asynchronním generátorem, která je vhodná jako doplňkový zdroj (je nutné napojení na elektrárenskou síť).

Cena malé větrné elektrárny se odvíjí od jejího výkonu (pro domácí použití stačí výkon do 5 kW), použité technologie, značky, výrobce. Pohybuje se v řádech desítek tisíc korun.

Předpoklady pro provoz malé větrné elektrárny

Pro stavbu malé větrné elektrárny bychom měli zvolit větrné místo s dostatečnou rychlostí větru. Tu je možné změřit tzv. anemometrem. Rozběhová rychlost větru je u většiny domácích větrných elektráren kolem 3 m/s. Taková rychlost zpravidla může pokrýt běžnou spotřebu. Samozřejmě platí, že čím vyšší bude rychlost větru a čím pravidelněji bude foukat, tím více elektřiny zařízení vyrobí.

Výkupní ceny elektřiny z větru

Pro větrné elektrárny uváděné do provozu v roce 2013 je stanovena výkupní cena 2,12 korun za vyrobenou kilowatthodinu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *