Sluncem zalitá vinice nás naplňuje pocitem blaha a rozkoše. Hrozny jsou symbolem sladkého blahobytu. Kdo jednou ochutnal doma vypěstovanou vinnou révu, nechce už jinou. Pouštíte se do pěstování vinné révy? Kdy sázet? Jaké jsou nároky na půdu? Jak vinné révě zajistit dostatečnou péči, aby dobře plodila?

Podmínky pro pěstování vinné révy

Pěstování vinné révy

Pěstování vinné révy

Aby vám vinná réva dobře rostla a dařilo se jí, je třeba vyčlenit ji na pozemku správné místo. Vinná réva je teplomilná rostlina a probouzí se k vegetaci v době, kdy jsou denní teploty nad 10°C. O tom, jak se bude vinné révě na zahradě dařit, rozhodují i okolní podmínky – vyberte ji stanoviště, které je chráněné před chladnými větry a má dostatek slunečního svitu. Optimální je pozemek svažující se k jihu, který je závětrný, ale nepadá na něho stín. Úspěšné pěstování vinné révy ovlivňuje také nadmořská výška – čím vyšší je, tím méně cukru hrozny obsahují. Obecně platí, že vinnou révu lze pěstovat zhruba do 300 metrů nadmořské výšky.

Odrůdy vinné révy

Samozřejmě, vinná réva není jen jedna. Vybírat můžete z různých odrůd, které mají různě dlouhé vegetační období a jsou méně či více náchylné povětrnostním podmínkám. Nejčastěji se můžete setkat s následujícími druhy vinné révy:

  • Raná odrůda – Košutův hrozen nebo Julski Biser.
  • Středně raná odrůda – Müller Thurgau nebo Veltlínské červené.
  • Pozdní odrůdy – Ryzlink vlašský nebo Frankovka.

Odrůdy mají různě dlouhou vegetační dobu, například rané odrůdy potřebují pro dozrání hroznů asi 120 dnů, zatímco pozdní odrůdy 160 dnů.

Půda, slunce a vláha – vše co hrozny potřebují

Dostatek slunce, kyprá a živená půda, vláha. Hrozny jsou na pěstování náročné a potřebují dobrou péči, aby byly sladké a šťavnaté.

  • Slunečná vinice – místo pro pěstování vinné révy by mělo být slunečné, aby na co největší plochu listů dopadaly sluneční paprsky. Vinná réva je do sebe vstřebává a doslova se ve slunečné lázni labužnicky koupe.
  • Půda – měla by být vzdušná, kyprá, bohatá na minerály a dostatečně vlhká. Záleží i na odrůdě. Například Ryzlink vlašský si libuje ve štěrkovité půdě, Veltlínské červené zase v písčité.
  • Srážky – vinná réva potřebuje optimální množství deště, nejlépe kolem 700 mm vodních srážek ročně.

Výsadba vinné révy

Vinná réva se sází se sazenic, a to v druhé polovině dubna do poloviny května. Před výsadbou je třeba seříznout výhon sazenic na jedno až dvě očka a zkrátit kořeny. Roub a část podnože je vhodné namočit do parafínu, který je zahřátý asi na 60°C a poté hned vytáhneme. O mladé sazenice vinné révy je třeba se dobře postarat – v případě sucha zaléváme.

Řez vinné révy

O vzrostlou révu je třeba se dobře starat – nedílnou součástí je řez vinné révy brzy zjara. Na vrcholu kmene seřízneme nejvyšší letorost a ohneme obloukovitě přes vrchní drát. Pod ním stojící výhon zkrátíme na dvě očka a u paty keře na jedno očko. Pokud řez vinné révy provádíte poprvé, neváhejte se poradit s odborníkem.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *