Výroba elektřiny ve větrných elektrárnách je ekologická a může zvýšit vaši nezávislost na dodávkách elektřiny, což je příjemné především finančně. Kolik ale stojí stavba větrné elektrárny? Jaké ceny najdete v ceníkách výrobců větrných elektráren?

Pro všechny, kteří přemýšlejí o instalaci větrné elektrárny, je jistě dobrá zpráva, že ceny větrných elektráren (stejně jako ostatních technologií) jdou dolů. To ovšem neznamená, že je stavba větrné elektrárny levnou záležitostí. V případě malé domácí větrné elektrárny počítejte s investicí v řádech desítek až stovek tisíc korun.

Ceníky větrných elektráren

Konkrétní cenu větrné elektrárny ovlivňuje řada faktorů: velikost elektrárny (instalovaný výkon udávaný v kWh), použitá technologie, značka (v ceníkách renomovaných výrobců větrných elektráren jsou prostě ceny vyšší než u levných asijských technologií).

Podívejme se na konkrétní příklad domácí větrné elektrárny WT6500, která patří k novinkám na českém trhu. V ceníkách autorizovaných výrobců je možné ji pořídit za cca 200 000 korun – přesná cena se odvíjí od velikosti, složitosti a typu instalace elektrárny. Zajímavé je, že tato větrná elektrárna má velmi nízkou rozběhovou rychlost – pouze 0,2 m/s (běžné větrné elektrárny mají kolem 3 m/s). Je proto možné ji provozovat i v méně větrných oblastech a v městské zástavbě.

Výkupní ceny elektřiny z větrných elektráren

Samozřejmě, že každého investora zajímá kromě ceny technologie také návratnost investice. Ta se odvíjí od dvou klíčových faktorů: množství vyrobené energie a dotací na větrnou energii. Stavba větrné elektrárny se vyplatí především v oblastech, kde pravidelně a intenzivně vane vítr. Jeho rychlost by měla být u běžných instalací kolem 6 m/s (moderní technologie se ale vystačí s mnohem nižší rychlostí větru).

Dotace na větrnou energii jsou vypláceny buď formou výkupních cen elektřiny, kdy výrobce dostává za každou vyrobenou kilowatthodinu určitou částku, nebo formou tzv. zelených bonusů. Také v tomto případě je vyplácena určitá částka za kWh, je ale nižší než v případě výkupních cen, protože výrobce elektřinu sám spotřebovává.

Větrná energie je nejlevnější energií z obnovitelných zdrojů energie (s výjimkou vodních elektráren v příznivých lokalitách – takových je však omezený počet a například v Česku jsou jejich možnosti prakticky vyčerpány). Právě díky nízké ceně má větrná energie ve světě obrovský úspěch, lze takto totiž vyrobit velké množství energie, aniž by to příliš prodražilo výslednou cenu pro zákazníka (či vyčerpalo státní pokladnu). Aktuálně je 1 kilowatthodina z větrné elektrárny vykupována za 2,12 korun.

Přehled: Výkupní ceny energie z větrných elektráren

Zdroj 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Větrná elektrárna 2,856 2,785 2,540 2,377 2,326 2,275 2,12

Zdroj: ERU

Nejen finanční, i energetická návratnost

Pokud ale budeme o větrných elektrárnách přemýšlet nejen z hlediska finanční návratnosti, ale i s ohledem na dopad na životní prostředí, musíme zmínit tzv. energetickou návratnost. Je třeba zdůraznit, že větrné elektrárny mají jednu z nejkratších návratností energie nutné pro zajištění jejich životního cyklu. Podle studií je již po 3 až 6 měsících provozu větrné elektrárny vyrobena energie potřebná pro její výrobu, instalaci, provoz, údržbu i demontáž.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *