Protáčí se vám panenky nad posledním vyúčtováním za elektřinu? Opravdu vašimi zásuvkami mohlo protéct tolik energie? Nároky našich domácností neustále rostou a cena elektřiny také. Jediným řešením jsou úspory. Podívejte se na osvědčené tipy, jak šetřit energii.

Úspory elektřiny na osvětlení

Stiskneme vypínač a máme světlo. Je to komfort, který často ani nevnímáme. Tušili jste ale, že zhruba 15 % účtu za energie padne právě na osvětlení? Klasické žárovky, které přeměnily většinu energie na nepotřebné teplo a jen menší část na svícení, se postupně stávají minulostí.

V obchodech si možná trochu nevíme rady, jaké osvětlení zvolit a jaký výkon vybrat místo běžných žárovek, které jsme používali po celá desetiletí. Klasickou „edisonku“ o výkonu 75 W lze nahradit:

  • Halogenovou žárovkou o příkonu cca 42 W
  • Kompaktní zářivkou o příkonu cca 15 W
  • LED žárovkou o příkonu cca 12 W

Nejvíce nás přitom bude stát LED osvětlení, které se ovšem vyznačuje menší spotřebou energie a delší životností (záleží také na konkrétním výrobci). Zlatou střední cestou je zmiňovaná úsporná (kompaktní) zářivka. Pokud s ní budeme svítit 3 hodiny denně, za rok ušetříme kolem 300 korun (pořizovací náklady jsou asi 70 korun).

Jak šetřit energii v kuchyni

Významným konzumentem energie v každé domácnosti jsou spotřebiče v kuchyni. Především pak lednička. U chladniček starších více než 10 let se již vyplatí přemýšlet o výměně, i když jsou zatím funkční. Aktuálně se vyrábí již ledničky jen ve třídě A+ až A+++, které jsou velmi úsporné (jejich provoz vyjde na cca 780 korun ročně). Od července 2012 již nemohou výrobci na trh uvádět ledničky v energetické třídě A a horší.

A co když máte starší ledničku? Také v jejím případě můžete šetřit, a to chytrým provozem:

  • Lednici nestavte ke zdroji tepla, jako je například radiátor nebo sporák, protože vyšší teplota nutí elektrospotřebič více chladit.
  • Příliš nízká teplota uvnitř lednice zvyšuje energetické nároky. Pro běžný provoz stačí teplota kolem 5°C. V mrazáku je dostatečná teplota kolem -18°C.
  • Prohlédněte těsnění kolem dvířek chladničky a případně investujte do nového.
  • Vždy si promyslete, pro co do ledničky jdete a zbytečně nenechávejte dvířka dlouho otevřená.
  • Pravidelně ledničku odmrazujte (moderní lednice mají již funkce zajišťující automatické odmrazování). Každý centimetr ledu navíc zvyšuje spotřebu energie.

Úspory elektřiny v obývacím pokoji

Jaké elektrospotřebiče z řady audiovizuální techniky doma používáte? Máte v obýváku velkou plazmovou televizi, DVD přehrávač, hi-fi, počítač? Víte, že tyto spotřebiče odebírají elektřinu, i když jsou zdánlivě vypnuté?

To je možné díky tzv. pohotovostnímu režimu (stand-by), který umožňuje zapnout přehrávání dálkovým ovládačem. Pohodlné, ale nákladné. Výzkumy totiž ukazují, že součet odběru všech spotřebičů v pohotovostním režimu může odpovídat spotřebě lednice. Co s tím? Řešení je jednoduché? Investujte do prodlužovacího kabelu se spínačem – jednoduše tak jedním stisknutím všechny spotřebiče zapnete i vypnete.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *