Uvažujete o levnějším způsobu vytápění? Chcete zároveň topit pohodlně a ekologicky? Pak se nabízí možnosti topení peletami nebo dřevní štěpkou. Jak funguje vytápění těmito palivy? Kdy se vyplatí topení peletami a kde lze využít štěpku na topení?

Ekologické palivo ve formě dřevních pelet nebo štěpky má v českých podmínkách rozhodně budoucnost. Stále více domácností se například rozhoduje pro topení peletami, palivem z čisté dřevní piliny (nejčastěji smrkové), které má vysokou výhřevnost. Ve srovnání s dalším levným palivem, kterým je hnědé uhlí, mají pelety reálnou průměrnou výhřevnost okolo 18 GJ/t, což je více než u hnědého uhlí.

Pelety mají vyšší výhřevnost než štěpka

Dřevní štěpka pak vzniká jako odpad ve dřevozpracujících provozech. Jde o 2 mm až 5 cm velké kousky dřeva, které se po vysušení stává velmi levným biopalivem pro rodinné domy i větší budovy. Na rozdíl od pelet se nelisuje, tudíž lze štěpku pořídit za nižší náklady. Nicméně výhřevnost má štěpka na topení menší než pelety – pohybuje se v hodnotách do 12 MJ/kg.

Na topení peletami či štěpkou je třeba pořídit kotel

Pro vytápění peletami či štěpkou na topení je třeba si nejprve pořídit automatický kotel, nicméně jeho následná obsluha je poměrně komfortní. U kotle je totiž zásobník a kotel si pomocí např. šnekového dopravníku nebo vakuovými podávacími trubicemi dávkuje potřebné množství paliva. Následně prostřednictvím výměníku předává teplo do systému (nejčastěji do vodního oběhu).

Co se cen kotlů týče, nejlevnější kotle na pelety lze koupit pod 60 000 korun, ty dražší mají cenu více než dvojnásobnou. Kotle na štěpku pro rodinné domy (vyrábějí se od výkonu 15 kW) lze pořídit od 80 000 korun a výkonnější kotle do větších budov a podniků mohou stát až statisíce.

Při topení peletami stačí menší skladovací prostory

Topení peletami je ideální například pro rodinný domek, který má již vybudovanou kotelnu i sklad paliva. Tam lze automatický kotel i zásoby pelet (které jsou k dostání v patnáctikilových pytlích, v tunových baleních, tzv. big-bag, nebo jsou rozváženy cisternou) jednoduše umístit a vytápění s automatickým dávkováním paliva je opravdu pohodlné. Navíc pelety se svou vysokou energetickou hustotou a měrnou hmotností vystačí v porovnání s ostatními pevnými biopalivy s podstatně menšími skladovacími prostory.

Majitelé takových kotelen, ať už na dřevo nebo na uhlí, kteří byli zvyklí neustále uklízet popel, také jistě ocení, že při topení kvalitními a certifikovanými dřevěnými peletami vzniká jen minimální množství popele (cca 5 g popele na 1 kg pelet). Nemluvě o tom, že pelety při hoření nevytváří kouř a nezapáchají.

Štěpka na topení musí mít při skladování místo a vzduch

Štěpka na topení se používá spíše do výkonnějších kamen a kotlů v rodinných domech a větších budovách. Ke skladování štěpky jsou zapotřebí větší prostory – například v rodinném domku se štěpka skladuje například ve sklepeních s dostupným prostorem alespoň 50 m3. Vzhledem k tomu, že obsahuje větší množství vody, je při skladování štěpky na topení nutné řádné provětrávání – při případném zapaření a plesnivění v nevhodných uzavřených prostorách hrozí i riziko samovznícení.

Při koupi dřevní štěpky na topení je také třeba si ohlídat její čistotu, velikost a především obsah vody, který přímo určuje její výhřevnost.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *