Tepelné mosty neboli místo v konstrukci domu, kterým se ztrácí velké množství tepelné energie. Rozhodně se shodneme na tom, že třeba jejich vznik minimalizovat. Proč vlastně tepelné mosty vznikají a jak se jim vyhnout?

Existenci tepelných mostů na vašem domě můžete tušit, stoprocentně je ale prozradí termální kamera na speciálním snímku, kde to bude hrát barvami. Tepelné mosty pak zpravidla budou mít žlutou až bílou barvu a objevit se mohou například na překladech i v dalších částech konstrukce.

Tepelné mosty jsou nevýhodné z několika důvodů:

  • Unikání tepelné energie.
  • Zvyšování energetické náročnosti domu.
  • Snížení povrchové teploty zdiva.
  • Kondenzace páry v tepelném mostu.
  • Riziko vzniku plísně.

Vznik a druhy tepelných mostů

Tepelné mosty mohou mít celou řadu příčin. Nejčastějším důvodem jejich vzniku je chyba v konstrukci stavby, která není zejména v překladech těsná. Tento typ mostů vzniká například u balkonů nebo dalších výčnělků domu.

Proto je možné tepelné mosty vytvořit i neodbornou přístavbou k domu (například předsíň). Prevencí tepelných mostů tak je zejména kvalitní projekt i odborné provedení výstavby či přidaných stavebních prvků.

Kde nejčastěji vznikají tepelné mosty?

Ideální samozřejmě je, pokud si na identifikaci tepelných mostů pozvete odborníka. Termokamery, které bezchybně odhalí místa úniku tepla, je možné si také zapůjčit u některých firem. Vyhnete se tak tomu, že budete zateplovat jiné místo, kde tepelný most tušíte, ale ve skutečnosti by bylo vhodné zateplit úplně jinou část domu.

Jak izolovat tepelné mosty?

Tepelné mosty nejsou nevýhodné pouze z hlediska tepelných zrát, kdy jimi ven uniká značné množství drahé energie, ale mohou způsobit i kondenzaci páry, což často vede ke vzniku plísní. Ty mohou v extrémních případech narušit i konstrukci. Jestliže už se na vašem domě tepelné mosty objevily, neotálejte s jejich odstraněním.

Tepelné mosty je možné odstranit přidáním vhodné izolace. V případě, že v místě už existuje zvýšená vlhkost, je třeba myslet i na vhodné odvětrávání. Jinak řečeno, polystyren není v tomto případě tou nejvhodnější izolací, protože není propustný. Vhodnější tak bude tzv. paropropustná nebo odvětrávaná izolace.

Vhodná je minerální vata

Odborníci doporučují jako vhodnou izolaci k „vyrušení“ tepelných mostů minerální vatu. Ta patří k levnějším tepelným izolacím a na rozdíl od polystyrenu se vyznačuje nízkým difuzním odporem (tedy propouští páru ven). Nevýhodou ovšem je, že nemůže být dlouhodobě vystavena vlhkosti.

Pokud chcete k odstranění tepelných mostů přece jen použít polystyren, zvolte extrudovaný, který je stejně jako minerální vlna paropropustný a navíc i odolný vůči nasákavosti. K dalším materiálům, které se používají na odstranění tepelných mostů, patří například kamenná vlna nebo pěnové sklo.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *