Teplo vám z domu může unikat nejen stropem, střechou či okny, ale také podlahou. Nezateplenou podlahou totiž přicházíte zhruba až o 10 % tepla. Tepelným ztrátám podlahou se však úspěšná dá zabránit vhodným zateplením. Jak správně zateplit podlahu? Podívejte se na bližší informace o tepelné izolaci podlah.

Zaizolovali jste si v domku fasádu i střechu a vyměnili okna? Stále však ještě nejste spokojeni s účty za energie, které se vám zdají příliš vysoké? K tepelným únikům může docházet i neizolovanou podlahou. Ať už máte dům se sklepem nebo nepodsklepený, účinným řešením pro zabránění dalším ztrátám tepla je izolace podlahy.

Tepelná izolace podlahy: Jaký materiál vybrat?

První otázkou, kterou si v souvislosti se zateplením podlahy asi kladete, je jaký izolační materiál při zateplení podlahy zvolit. V tomto případě existuje několik variant:

  • Zateplení podhledu v nevytápěné místnosti – zateplení podhledu ze strany nevytápěné místnosti je doporučeným řešením pro zateplení podlahy podsklepeného domu. Nejčastěji se používají desky EPS. Desky se lepí a mechanicky kotví k podhledu s povrchovou úpravou tenkovrstvou omítkou. Alternativou pro polystyrenové desky jsou desky z minerální vlny. Ty mají vysokou paropropustnost a jsou nehořlavé, kvůli jejich nasákavosti je však nemůžete použít ve vlhkých místnostech.
  • Položení izolačních desek do podlahy (na zateplení ze strany podhledu nevytápěné místnosti není prostor) – je třeba použít desky s co možná nejmenší tepelnou vodivostí, např. z polyuretanu. Polyuretanové desky mají z jedné nebo z obou stran povrchu nalepenou hliníkovou fólii, která odráží část sálavého tepla zpět do místnosti. Při tomto způsobu zateplení se však podlaha mírně zvedne, cca o 2 – 4 cm. Konstrukci podlahy je tak vždy nutné volit podle možností dané stavby.

Při zateplení podlahy se poraďte o tloušťce izolace

Následně se nabízí otázka, v jaké tloušťce izolaci vybírat. Podle normy ČSN 73 0540-2 je stanovena hodnota U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K), a to ve třech typech – minimální požadovaná, doporučená a pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu.

Chcete-li zateplit podlahu nad sklepem s nevytápěným prostorem, požadovaná hodnota činí 0,60, doporučená 0,40 (W/m2.K) a pro nízkoenergetické domy je U 0,30 až 0,20 (W/m2.K). Jestliže bychom převedli tyto hodnoty do tloušťky izolace, při použití polystyrenu je třeba zvolit tloušťku 8 cm, pro hodnoty doporučené 10 cm a pro nízkoenergetický standard 16 cm.

Při tepelné izolaci podlahy nepodsklepeného domu se při použití běžných podlahových EPS desek doporučuje pro splnění minima (U = 0,45 W/m2.K) tloušťka 10 cm, pro splnění doporučených hodnot (U = 0,3 W/m2.K) je to 14 cm a pro nízkoenergetický dům (U = 0,22 až 0,15 W/m2.K) by měla tloušťka izolace při zateplení podlahy činit 20 cm.

O využití konkrétního izolačního materiálu a jeho tloušťky je však třeba vždy lepší poradit se s odborníkem – projektantem, který vám s celým projektem pomůže.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *