Chystáte se zrekonstruovat podkroví? Chcete jej rovnou zateplit? Podívejte se, co vše je třeba při tepelné izolaci podkroví zohlednit a na co je třeba dát pozor při jeho zateplování.

Máte-li dům s nepoužívanou půdou, ale chcete si zde udělat příjemné obytné prostory, pak pravděpodobně přemýšlíte, jak si podkroví nejen zrekonstruovat, ale také zateplit. V případě podkroví je však nutné pohlídat řadu věcí, neboť se z hlediska energií a nároků na technické provedení jedná o rizikovou část stavby. Jak správně zateplit podkroví?

Zateplení podkroví s vhodnou izolací

Před provedením tepelné izolace podkroví byste měli v první řadě důkladně zvážit výběr izolačního materiálu. Ten by měl splňovat náročné požadavky na zateplení v zimě, ale v létě by měl zabraňovat přehřívání interiéru.

Mezi nejvhodnější tepelně-izolační materiály pro zateplení podkroví patří kamenná, příp. minerální vlna, nebo také ekologické materiály s dobrými izolačními vlastnostmi – izolace z konopí nebo foukaná celulózová izolace. Kromě toho, že splňují nároky na zateplení i ochranu proti přehřívání, jsou tyto materiály nehořlavé, tlumí hluk, jsou odolné proti hlodavcům, tvarově stálé a trvanlivé, vodoodpudivé, hygienicky nezávadné, recyklovatelné a především snadno použitelné.

Tepelná izolace podkroví – dva způsoby

Při zateplování podkroví v zásadě existují dva způsoby izolace:

  • Mezi krokvemi – izolační desky se vkládají zevnitř půdního prostoru mezi krokve (krokev = šikmý trám) nebo stropní trámy. Při mezikrokevní izolaci je třeba mít na mysli, že dřevo má jiné izolační vlastnosti než vkládaná izolace. Krokve, mezi něž se izolace vkládá, se proto mohou stát tepelným mostem. Aby se takovéto situaci předešlo, pod krokevní trámy se umísťují příložná prkna nebo se aplikuje dvouvrstvá izolace – napřed mezi krokve a potom zevnitř, pod trámy. Výhodou tohoto způsobu izolace podkroví je jednoduchost a poměrně nízké náklady. Jeho nevýhodnost pak spočívá v tom, že právě krokve zvyšují tepelné ztráty střechy.
  • Nad krokvemi – v tomto případě je izolovaná nad krokvemi celá plocha střechy. Jedná se o náročnější řešení, ale vynikne krása dřevěné konstrukce. Při tomto řešení se na volné krokve umístí izolační vrstva z izolačních šablon (nejčastěji z polystyrenu), na něž se pak kladou tašky. Výhodou tohoto způsobu je stoprocentní eliminace rizika tepelných mostů i problémů s vlhnutím dřevěných trámů. Navíc tím také získáte větší vnitřní prostor mezi krokvemi.

Při tepelné izolaci podkroví nepodceňte parozábranu

Při izolaci podkroví není radno podcenit ani ty nejmenší detaily. Jedním z takových je parotěsná zábrana, tzv. parozábrana, kterou tvoří fólie, jež se klade pod tepelnou izolaci ze strany interiéru a musí bránit pronikání přirozené vlhkosti z obytného prostoru do konstrukce krovu. Parozábrana musí být dokonale těsná, aby v budoucnu nedošlo k vážnému poškození konstrukce.

Při aplikaci parozábrany nesmí být použit nesprávný materiál (např. perforovaná fólie), nesmí dojít k jejímu porušení vruty či k nedostatečnému spojení pásů fólie. K dalším nejčastějším chybám při aplikaci parozábran patří také, že parozábrana není těsně spojena s pronikajícím vedením (např. voda, kanalizace, elektrické kabely), příp. nedokonalé napojení na přiléhající stavební konstrukce (např. okenní rámy). Kvalitu provedení parozábrany si snadno prověříte pomocí tzv. blower-door testu, který lze domluvit s odborníky.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *