Domácí vajíčka jsou k nezaplacení. Chcete mít vlastní, a proto přemýšlíte nad pořízením slepiček? Jenže nemáte na zahradě kurník? Jeho vybudování není náročné. Podívejte se z čeho a jak kurník pro slepice postavit.

Kurník pro slepicedřív patřil ke každé chalupě. Většinou byl dřevěný, zateplený, ale někdy se využívaly i zděné

Stavba kurníku pro slepice

Stavba kurníku pro slepice

hospodářské budovy. Pokud některou takovou máte u svého domu, můžete zkusit kurník vybudovat tam. Myslete vždy na to, aby měly slepice prostor pro snášení vajec, bidýlka pro odpočinek, vodu, pšenici a další pochoutky. Důležité je, aby se vám kurník dobře obsluhoval – slepice potřebují občas vyvést podestýlku a vyměnit ji, den co den je nutné jim doplnit vodu a vybrat snesená vajíčka.

Co si rozmyslet před stavbou kurníku?

  • Umístění – vhodné je závětrné a chráněné místo. Ke kurníku byste měli mít dobrý vstup a zároveň by měly mít slepičky možnost výběhu.
  • Počet chovaných slepic – pro běžnou domácí spotřebu vajec dostačuje 5 až 10 slepic – tomu je třeba přizpůsobit velikost kurníku i výběhu.
  • Materiál – zpravidla se kurník staví ze dřeva, myslete ale i na zateplení v zimě.
  • Základy – pokud kurník nebude přímo položený na zemi, minimalizujete návštěvy potkanů nebo krys (ano, i s tím je třeba při chovu slepiček počítat).
  • Vstup pro slepice i pro vás – je třeba myslet na otvor pro slepice, kterým budou vstupovat do výběhu, zatímco pro vás by měl být vstup z druhé strany vrátky nebo dveřmi.

Materiál pro stavbu kurníku

Vezměte do ruky papír a tužku nebo si otevřete počítač a namalujte si plánek kurníku. Jeho velikost a tvar, promyslete si použité materiály – zpravidla jsou potřeba trámy, OSB desky nebo dřevotřískové desky, palubky, izolační vrstva (minerální vata, polystyren – přírodní izolační materiály se příliš nehodí, protože můžou přitahovat škůdce. Latě a trámy si můžete nechat nařezat na pile přímo na míru podle nakresleného plánu. Dřevo je vhodné ošetřit proti parazitům a naimpregnovat ho. Střechu kurníku můžete oplechovat.

Rozměry kurníku

Jak velký kurník bude, záleží na počtu chovaných slepic. Například pro chov 5 slepic vám bude stačit kurník o velikosti 190 x 90 x 90 cm. Budovu dřevěného kurníku je vhodné umístit asi 60 cm nad zemí. Myslete přitom na to, že je třeba kurník postavit na pevné základy – například můžete povrch vybetonovat nebo vydláždit. Co se týká kukaní pro slepice, je vhodné, pokud budou mít rozměry 20 x 25 cm.

Detaily, na které při stavbě kurníku myslete

  • Vchod kurníku je vhodné orientovat na jih.
  • Uvnitř kurníku vybudujte kukaně pro snášku vajec.
  • Bidýlka pro slepice stlučte z kulatiny.
  • Na stěně v interiéru přidělejte pítko.
  • Kurník spojte s výběhem o vhodné velikosti (pro 5 slepic cca 10 metrů čtverečních).

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *