Chcete si snížit náklady na ohřev vody a redukovat spotřebu energií při vytápění? Uvažujete o pořízení solárních kolektorů pro ohřev vody a přitápění? Z jakých typů kolektorů můžete vybírat? Jaké mají jednotlivé typy výhody a nevýhody?

Pokud chcete doma ušetřit na energiích, nabízí se řada možností. Jednou z nejefektivnějších je využití solární energie. Instalací solárních kolektorů na střechu vašeho domu můžete výrazně snížit vaše náklady na ohřev vody, solárně-termické kolektory pak můžete využít také pro přitápění.

Při výběru solárních kolektorů především zohledněte jejich účinnost, tedy jakou mají schopnost přeměňovat sluneční energii na teplo. Jaký typ kolektoru je vhodný pro ohřev vody? Které typy se hodí pro přitápění?

Solární kolektory a fotovoltaické panely nejsou totéž

Nejprve si vysvětleme rozdíl mezi solárními kolektory a fotovoltaickými panely, protože tyto pojmy se někdy zaměňují. Zatímco solární kolektory vyrábí teplo, které je možné využít na ohřev vody nebo přitápění, fotovoltaické panely umožňují přeměňovat sluneční záření na elektrický proud a slouží tedy k výrobě elektřiny.

Solární kolektory fungují na jednoduchém principu – na kolektor dopadá sluneční energie a ta se v absorbéru přeměňuje na teplo. Vyrobená energie se následně pomocí teplonosné látky (např. kapalina nebo vzduch) odvádí potrubím na příslušné místo, kde je teplo využito pro ohřev vody nebo přitápění.

Solární ohřev vody a přitápění: Jaké jsou možnosti?

Výrobci udávají, že kolektory dokážou dosáhnout maximální účinnosti až kolem 75–85 procent, nicméně v reálných provozních podmínkách je jejich účinnost spíše nižší, neboť bývá ovlivněna venkovní teplotou nebo intenzitou slunečního záření.

Podívejme se na typy solárních kolektorů z hlediska jejich účinnosti a výhodnosti.

  • Ploché deskové kolektory – mají nižší účinnost, proto se doporučují využívat zejména na přípravu teplé vody a ohřev bazénu. Mají ale lepší poměr cena/1 m2 plochy (vychází cenově nejvýhodněji), nicméně je vhodné je instalovat spíše tam, kde je zvýšená spotřeba energie v teplých letních měsících (v létě dokážou ploché kolektory na 1 m2 plochy ohřát až 100 litrů vody, a to na teplotu kolem 55 °C). V zimním období však mají malou účinnost. Při větším poškození kolektoru je také nutné vyměnit celý kolektor.
  • Ploché vakuové kolektory – maximální účinnost až 85 procent, doporučují se využívat k ohřevu vody i k přitápění. Mají vysokou účinnost za každého počasí, absorpční plochy kolektoru jsou schopny pracovat i při nižších teplotách. Pořizovací ceny jsou však vyšší. Při větším poškození kolektoru je také nutné vyměnit celý kolektor.
  • Trubicové vakuové kolektory – získávají teplo i při nízkých teplotách a slabém slunečním záření. Při poškození vakuové trubice se navíc systém nemusí odvzdušňovat ani demontovat. Mají však vyšší pořizovací ceny a vyšší hmotnost.
  • Trubicové vakuové – kondenzační kolektory – hodí se spíše pro vytápění budov. Příliš se nehodí k ohřevu vody a jsou zcela nevhodné pro ohřev bazénové vody.

Solární ohřev vody nebo i přitápění? Zvažte dimenzování systému

Jak správně dimenzovat plochu kolektorů? Pro solární ohřev vody obecně dostačuje asi 1 m2 solárně-termického kolektoru na osobu. Chcete-li kolektory také přitápět, je třeba přidat zhruba 1,2 m2 plochy na každý kW tepelné ztráty domu. S konkrétním výpočtem velikosti a s optimálním návrhem solární soustavy je vhodné obrátit se na konkrétního dodavatele.

Jestliže si chcete solární kolektory pořídit, jistě vás zajímá také návratnost investice. V závislosti na dimenzování systému a na místních podmínkách se zpravidla pohybuje v rozmezí 5-10 let. V případě, že půjde na solární ohřev vody a přitápění získat dotace (například z chystaného programu Nová zelená úsporám), může se návratnost snížit na pouhé 1-3 roky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *