Oblíbili jste si také zázvor? Vaříte si z něho výborný čaj, přidáváte ho do těstovin, zeleninových omáček nebo k masu? Pak ho asi spotřebujete poměrně velké množství. Vypěstujte si ho doma sami! Budete překvapeni, jak snadné to je.

Zázvor jako rostlinu na pěstování běžně nekoupíte. To ale vůbec nevadí. Pro pěstování zázvoru totiž potřebujete jen

zázvor

zázvor

jeho oddenek – přesně ten, který seženete třeba v supermarketu. Dejte si ale pozor, jaký oddenek pro pěstování zázvoru vyberete. Je nutné, aby byl čerstvý, neseschlý. Jak to poznat? Podle toho, že jsou na něm vidět drobné pupeny, takže má v sobě sílu dále růst a připravit vám bohatou úrodu skvělého zázvoru.

Výběr zázvoru na pěstování

Zázvor se množí tzv. vegetativně, to znamená, že vyrůstá z oddenků. Začněte tedy výběrem vhodného kořene zázvoru. Možná budete muset chvíli pátrat, kde v okolí prodávají skutečně čerstvý zázvor. Můžete zkusit například specializované prodejny vietnamských potravin. Bude to jistější, než nákup zázvoru v supermarketech.

Poptat se můžete i v zahradnictví nebo zapátrat na internetu. Prodávají se totiž semena nebo přímo sazenice zázvoru. Pěstovat zázvor ze semene nebo ze sazenic pořízených přímo k pěstitelským účelům je pochopitelně lepší a zvyšuje to vaše šance na pěstitelský úspěch (sklizeň).

Pěstování zázvoru krok za krokem

A teď už se můžete do pěstování zázvoru snadno pustit.

  • Začněte tím, že dostatečně velký květináč naplníte substrátem promíchaným s rašelinou, aby zázvor měl dostatek živin.
  • Květináč naplňte zhruba do dvou třetin. Položte na zeminu kořen zázvoru, věnujte pozornost tomu, aby pupeny oddenku směřovaly nahoru.
  • Kořen zázvoru zasypte substrátem, který by měl zcela zakrývat oddenek.
  • Květináč postavte na teplé a slunné místo. Ideální je například parapet.
  • Zalijte. Dbejte na pravidelnou zálivku – půda by měla být vždy vlhká. Pozor si ale dejte na přemokření, které většina rostlin nesnáší.
  • Zhruba za dva až tři týdny oddenek vyklíčí a zázvorovník začne růst.
  • Za několik měsíců (cca 10) začne schnout, místo lítosti se radujte, protože nastává vaše chvíle: sklizeň zázvoru.
  • Oddenek vyjměte, část spotřebujte a část zase zasaďte.
  • Takto si můžete pěstovat svoji zásobu zázvoru donekonečna.

Zázvor krásně kvete, u nás jen výjimečně

Zázvorovník je krásná rostlina a ve vašem obýváku vám bude dělat parádu. Jedná se o rostlinu z Asie, kde je poměrně velké vlhko a teplo. Pokud bude mít zázvorovník dobré podmínky podobající se jeho tradičnímu prostředí, dá vám nejen dobrou úrodu, ale možná vás potěší také svým květem. V našem prostředí se to stává spíše výjimečně.

Už jste zkoušeli pěstovat zázvor doma? Jaké jste měli výsledky? A máte nějaké rady, co byste doporučili začínajícím pěstitelům zázvoru?

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *