Zamilovali jste si žampióny? Milujete jejich vůni a chuť, často je přidáváte do pokrmů a navíc jste založením zahradníci, takže byste je rádi zkusili pěstovat i doma? Není to tak náročné, jak by se mohlo zdát. Dnes se podíváme na to, jak žampiony pěstovat!

Žampionyobčas můžete vidět v lese nebo dokonce na zahradě! V našich podmínkách tedy mohou docela pohodlně

Pěstování žampionů

Pěstování žampionů

růst. A proto je škoda nezkusit si je cíleně vypěstovat i doma. Pokud žampionům vytvoříte ty správné podmínky, můžete se těšit na bohatou sklizeň.

Co potřebují žampiony?

Aby se žampionům dobře dařilo, potřebují prostředí, které má dostatečnou relativní vlhkost vzduchu a také umožňuje udržet určitou požadovanou teplotu.  Žampiony lze celkem obstojně pěstovat třeba ve sklepech, do nichž umístíme osázený substrát zabalený ve fólii.

Teplota a substrát pro pěstování žampionů

Žampiony potřebují dostatek tepla. V době prorůstání podhoubí by se teplota v substrátu měla pohybovat v rozmezí od nějakých 22 do 26 °C. Za zhruba dva týdny, což je doba, kterou žampiony potřebují pro prorůstání, je vhodné odstranit z povrchu folii a substrát zakrýt slabší vrstvou rašeliny určené speciálně pro pěstování žampionů.

Po dalším týdnu se na povrchu zeminy objeví tzv. mycelium. To je správný čas na to, abychom rašelinu opatrně prohrábli a urovnali. Následně necháme podhoubí srůst. Nezapomínáme zavlažovat – jen mírně rozprašovačem.

7 kroků při pěstování žampionů

  • Pořízení sadby – nejprve je nutné sehnat vhodnou sazbu pro pěstování žampionů. Snadno je pořídíte například na internetu. Koupit lze pěstební sadu pro žampiony, kde najdete jak substrát, tak krycí zeminu.
  • Postarejte se o substrát – substrát nakypříme a uložíme do vhodných podmínek (např. sklepa), kde teplota dosahuje kolem 22 až 26°C.
  • Prohrabání zeminy – jakmile se na povrchu objeví bílá plíseň, zeminu prohrabeme a opět urovnáme.
  • Změna teploty – asi po dalších sedmi dnech je nutné substrát přemístit na chladnější místo, kde by se teplota měla pohybovat kolem 15 °C.
  • Růst žampionů – asi za další týden se začnou objevovat malé žampiony, které můžete v případě vysychání substrátu postříkat vodou.
  • Sklizeň – když žampiony vyrostou, sklízejte je tzv. vykroucením (nikoli odříznutím) vykrucujte. Žampiony se sklízí ve vlnách a druhá bývá přitom nejsilnější.
  • Likvidace substrátu – jakmile substrát přestane plodit, je čas ho zlikvidovat. Můžete ho vyhodit na kompost, ale protože je stále plný živin, lze ho použít třeba pro pěstování rajčat.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *