Papriky jsou chutnou zeleninou, která by neměla chybět na žádné zahrádce. Právě nyní je vhodný čas na výsev paprik. Jak si je vypěstovat ze semínek? Co papriky potřebují, aby vám správně rostly? Jak pěstovat papriku ve skleníku a na balkoně?

Když se řekne paprika, každému z nás se vybaví trochu jiná. Zelená a křehká, žlutá a sladká, červená a pálivá. Záleží na tom, jaké paprice dáváme přednost. Jedno je jisté, ať už sáhnete po jakémkoli druhu papriky, vždy bude doma vypěstovaná chutnat mnohem lépe než kupovaná.

Jak pěstovat papriky

Jak pěstovat papriky

Výsev paprik

Podobně jako rajčata mají i papriky dlouhou vegetační dobu, proto je třeba je začít předpěstovávat včas. Vhodná doba na výsev paprik ze semínek je v únoru nebo časně v březnu. Semínka si můžete nejprve předklíčit v mističce s vodou (pozor, nesmí vyschnout, ani příliš plavat ve vodě).

Semínka ale můžete rovnou vysít do zeminy. Stačí vám substrát nebo kompostovaná půda, květníky či truhlíky. Důležité je, abyste papriky postavili na teplo a světlo. Doporučována je teplota kolem 22°C. Rostlinky potřebují hodně světla, proto jim roztáhněte i závěsy a záclony. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku.

Až papriky vyrostou (budou mít dva lístky), je čas je přesadit – každá paprika by měla mít svůj samostatný květináč, aby dostatečně zesílila, než ji přesadíte do skleníku, na záhon nebo na balkon.

Venkovní pěstování paprik

Záleží na druhu paprik, který pěstujete. Ne všechny se hodí pro venkovní pěstování. Proto sledujte, jaká semínka kupujete. Pokud nemáte skleník, kde papriky rostou zpravidla rychleji, můžete je píchnout na záhon nebo do kbelíků či pytlů podobně jako rajčata.

Na záhony nebo na balkon vsaďte papriky až po prvních mrazících, zhruba v polovině května. Pokud přesazujete na záhon, dbejte na to, aby byly jamky dostatečně hluboké a papriky dobře zakořenily. Důležité je místo, kde papriky budou. Zvolte teplé stanoviště, které je chráněné před větrem a má dostatek slunečního svitu. Platí totiž, že čím více tepla paprikám dopřejete, tím lépe budou prospívat a tím dříve se dočkáte úrody. Pokud pěstujete papriky v nádobách, měly by mít průměr asi 30 cm. Na záhonech rozsaďte rostlinky asi 40 cm od sebe.

Pěstování paprik ve skleníku

Ve skleníku papriky mají více tepla a světla, proto lépe prospívají a dávají úrodu dříve. Rozsaďte je rovněž nějakých 40 cm od sebe. Výhodou skleníkového pěstování je, že nehrozí tolik vlhkosti a vzniku houbové choroby. Důležité je ale myslet na pravidelnou zálivku a vhodné větrání skleníku. Papriky byste měli zalévat tak, aby byla zemina stále mírně vlhká, ale nikoli přemokřená. Hodně vláhy potřebují rostlinky, když se tvoří plody – tak zamezíte tomu, že budou usychat špičky paprik.

Sklizeň paprik

Pozdní léto je dobou, kdy papriky dozrávají a jsou už dostatečně velké pro sklizeň. Papriky nechte dobře vyzrát, ale neponechávejte je na rostlině zbytečně dlouho, jinak by totiž brzdily dozrávání a nasazování dalších plodů. Dozrálé papriky odřezávejte nožem nebo odstřihávejte nůžkami, je to šetrnější k rostlinám.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *