Topí vám radiátory málo nebo dokonce vůbec? Když venku mrzne a dojde k takovéto situaci, pak to může být hodně nepříjemné. Přitom váš kotel topí na plný výkon, tak kde je problém? Často bývá způsoben tím, že nedošlo k odvzdušnění topení. Jak tedy odvzdušnit topení?

zavzdušnění topení dochází kvůli vzduchovým bublinám. Ty se usazují v nejvyšších bodech radiátoru a při vytápění pak topné těleso zůstává vlahé nebo částečně studené. Odvzdušnění topení je jednoduchým řešením, jak do domu či bytu vrátit tu správnou tepelnou pohodu. Přinášíme vám několik tipů a triků, jak na to.

odvzdušnění topení se má správně přistoupit v době, kdy je vypnuté oběhové čerpadlo. Jestliže máte doma starší otopnou soustavu, kdy na radiátorech ještě nejsou instalované odvzdušňovací ventily, svěřte odvzdušnění topení raději odborné instalatérské firmě.

Odvzdušnit topení s odvzdušňovacími ventily je snadné

Pokud jste vlastníkem modernější topné soustavy, většinou již na radiátorech máte instalovány odvzdušňovací ventily. Zpravidla je najdete nahoře a na boku radiátoru. Máte-li tento ventil namontován, pro odvzdušnění topení platí snadný postup.

Předem si připravte nádobu a hadr. Zkontrolujte také tlak vody v otopné soustavě, případně připouštějte doplňovací vodu, dokud tlak v soustavě nepřekročí o zhruba 50 procent předepsaný provozní tlak. Při odvzdušnění topení se pak doporučuje začít s nejníže umístěnými a končit s těmi nejvýše položenými radiátory.

Podmínky pro správné odvzdušnění topení

  • vypnuté oběhové čerpadlo
  • dobře vyspárovaný celý topný systém
  • nemáte-li odvzdušňovací ventily – svěřte odvzdušnění odborníkům
  • máte-li odvzdušňovací ventily – platí snadný postup

Na radiátoru nejprve zcela uzavřete termostatický ventil, následně pootevřete odvzdušňovací ventil a počkejte, až z radiátorů přestane unikat vzduch – voda ze zpátečky postupně vytlačuje vzduch z radiátoru potud, až z odvzdušňovacího ventilu odchází jen voda. Jakmile z radiátoru začne téct voda, odvzdušňovací ventil opět zavřete a nastavte termostatický ventil na požadovanou polohu. Tím je odvzdušnění topení hotovo, nicméně odborníci doporučují tento postup po pár dnech alespoň jednou opakovat.

Na závěr vždy pusťte vodu do soustavy tak, aby tlak v soustavě byl v mezích předepsaného tlaku vody. Po odvzdušnění topení zpravidla dojde k poklesnutí tlaku v systému. U běžných domovních kotlů se tlak pohybuje kolem 1,5 atmosféry.

Pravidelným odvzdušňováním topení předejdete problémům

Odvzdušnit topení hned na začátku topné sezóny se určitě vyplatí. Pokud odvzdušnění provádíte pravidelně, málokdy dojde k jeho zavzdušnění. Jestliže zjistíte, že některý z radiátorů netopí celý, raději jej odvzdušněte i mimo pravidelné termíny.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *