Dům, který nespotřebuje vůbec žádnou energie. Takový zatím nikdo nevynalezl. Jsou ale domy, které mají minimální spotřebu, najdete v nich inteligentní spotřebiče a moderní technologie využívající obnovitelné zdroje. I proto je možné dosáhnout nulové energetické bilance.

Budovy obecně patří k velkým konzumentům energie. I proto je snižování energetické náročnosti zaměřeno právě na ně. Spotřeba rodinných domů má podle plánu Evropské unie klesat, takže by se již v roce 2021 měly stavět pouze domy, jejichž energetická náročnost se bude blížit nule.

Aktuálně se v praxi setkáváme zejména s nízkoenergetickými a pasivními domy. Ve srovnání s běžnou novostavbou spotřebují menší množství energie. U nízkoenergetických domů je to konkrétně do 50 kWh na metr čtvereční a rok, pasivní dům by se měl vejít do 15 kWh.

Kritéria nulového domu

Nepřekvapí, že spotřeba energie u nulového domu je ještě nižší, a to maximálně do 5 kWh na metr čtvereční a rok. Téměř nulové spotřeby energie je možné u rodinných domů dosáhnout využitím kvalitních a perfektně izolujících stavebních materiálů a nejmodernějších technologií. Nevýhodou pochopitelně je, že se tím navyšují pořizovací náklady.

Ke klíčovým kritériím nulového domu nepatří pouze minimální nároky na energie, ale také ekologie. Jinak řečeno, nulový dům by měl být postaven ideálně z ekologických materiálů a vyznačovat se nulovou uhlíkovou stopou, tedy minimalizovat vznik oxidu uhličitého.

Tradiční dřevo i moderní technologie

Nejčastějším stavebním materiálem je v případě nulových domů dřevo. Důvod je prozaický – dřevo je obnovitelným zdrojem a vyznačuje se pozitivní uhlíkovou bilancí – jinak řečeno, v celém životním cyklu stromy pohltí více oxidu uhličitého, než se při jeho zpracování a využití spotřebuje. Staví se především z masivu a izolace stěn jsou zajištěny dřevovláknem. Setkat se ale můžeme i s izolací z ovčí vlny. Omítky mohou být hliněné, stejně tak se používají i cihly z nepálené hlíny.

Klíčovou součástí každého nulového domu jsou moderní technologie využívající obnovitelné zdroje pro výrobu tepla i elektřiny. Jde především o:

  • Solárně-termické panely pro výrobu tepla (ohřev vody, vytápění).
  • Fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny.
  • Tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu jako doplňkový zdroj tepla.
  • Řízené větrání s rekuperací, která zajišťuje dostatek čerstvého vzduchu bez zbytečného plýtvání tepelné energie.

Nulový dům je vlastně důmyslný systém, jehož základem je kvalitní projekt, perfektní provedení výstavby, maximální využití stavebních a izolačních materiálů i obnovitelných zdrojů. Celkově je pak možné dosáhnout minimálních energetických nároků, zajištění zdravého mikroklima a ekologie. Bohužel stále za vyšší cenu, než na jakou jsme u novostaveb zvyklí. Lze ale očekávat, že ceny technologií a moderních materiálů budou klesat a nulové domy se stanou bydlením budoucnosti.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *