Zdají se vám vaše účty za energie příliš vysoké?  Uvažujete o změně topného systému? Zajímá vás, které způsoby vytápění vychází nejlevněji? Přinášíme vám informace o možných způsobech topení a přehled ročních nákladů za vytápění u jednotlivých druhů topení.

V současné době, kdy jdou ceny energií stále nahoru, pravděpodobně i vy přemýšlíte o možných úsporách. Pokud vám připadá, že ročně zaplatíte za topení zbytečně moc peněz a zvažujete, jaký zdroj vytápění by byl výhodnější, podívejte se, které topení je nejlevnější.

Možností, jak vytápět dům, je dnes už celá řada. Topit se dá nejen uhlím a dřevem, jak tomu bylo v minulosti, ale také třeba zemním plynem, elektřinou, dálkovým teplem, dřevěnými peletami nebo briketami nebo tepelným čerpadlem.

Způsoby vytápění – výhody a nevýhody

Podívejme se nejprve, jaké mají jednotlivé zdroje vytápění výhody a nevýhody.

Topení elektřinou (akumulační topení, přímotopy)

PRO: Velmi snadná dostupnost a rozvedení po celém domě, nejkomfortnější způsob vytápění, vhodné spíše pro domy s malými tepelnými ztrátami.

PROTI: Poměrně vysoká cena elektřiny, nejdražší způsob topení – to však neplatí u vytápění tepelným čerpadlem, které má ale celkem vysoké pořizovací náklady.

Topení plynem

PRO: Poměrně snadná dostupnost díky rozsáhlé plynofikace, snadná regulace výkonu, minimální produkce škodlivých emisí, komfortní způsob topení.

PROTI: Levnější cena než u elektřiny, ale i tak není topení plynem nejlevnější.

Topení uhlím

PRO: Hnědé uhlí je jedno z nejlevnějších paliv – černé uhlí je dražší, má však větší výhřevnost a při pečlivém dávkování nespotřebujeme tolik černého uhlí jako českého hnědého uhlí.

PROTI: Nepříliš pohodlný způsob vytápění, nutnost skladování a přikládání, hnědé uhlí velmi znečišťuje ovzduší – černé uhlí je pro ovzduší šetrnější, cena uhlí se zvyšuje kvůli ekologické dani, s blížící se topnou sezónou cena uhlí roste.

Topení dřevem

PRO: Stále nejvýhodnější zdroj tepla (přestože jeho cena také začíná růst).

PROTI: Nižší výhřevnost dřeva – podobná jako výhřevnost hnědého uhlí (12 až 14 MJ/kg), nutnost skladování a přikládání.

Topení peletami nebo briketami

PRO: Dobrá výhřevnost – brikety 17,5 až 19 MJ/kg, pelety 16,5 až 18,5 MJ/kg, zdroj tepla šetrný k životnímu prostředí, vytápění peletami je finančně výhodné, komfortní topení.

PROTI: Cena oproti minulosti vzrostla, přičemž brikety jsou dražší než pelety.

Které topení je nejlevnější?

Nyní se podívejme, jaké jsou průměrné platby za jednotlivé způsoby vytápění.

  • Elektřina: 43 000 korun (akumulační kamna), 49 000 korun (přímotopy), 20 000 korun (tepelné čerpadlo)
  • Zemní plyn: 28 000 korun
  • Černé uhlí: 22 000 korun
  • Dřevo: 17 000 korun
  • Pelety: 22 000 korun (brikety jsou o několik procent dražší)

Nejlevnější topení – dřevo, tepelné čerpadlo, pelety a uhlí

Z přehledu cen (počítaných na modelový příklad rodinného domu s roční spotřebou tepla 60 GJ pouze na vytápění) vyplývá, že z finančního i ekologického hlediska vychází nejvýhodněji vytápění dřevem, další nejlevnější topení jsou tepelné čerpadlo, pelety a uhlí.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *