Máte doma rádi teplo, ale děsí vás každoroční účty za topení, které jdou neustále nahoru? Jak snížit náklady na vytápění, aniž bychom museli omezit svou tepelnou pohodu? Kde a jak se dá ušetřit na topení? Podívejte se na několik rad a tipů.

Asi málokdo z nás chce v zimě doma mrznout. Když si však pořádně zatopíme, také nám pořádně vzrostou náklady na vytápění. Tyto náklady však můžeme snížit řadou úsporných opatření, a přitom mít doma stále příjemné teplo.

Pokud ještě nemáte zateplený dům, vyplatí se uvažovat o zateplení. Teplo totiž z domu uniká neutěsněnými místy (ve fasádě, ve stropě, ve střeše apod.), která se však díky zateplení utěsní a vy tak snížíte tepelné ztráty domu. Dosažené úspory mohou být opravdu zajímavé – u starších nezateplených nebo špatně izolovaných domů uniká jen stropem až třetina veškerého tepla.

Ušetřit na topení mohou také nová okna a dveře

Stejně tak teplo utíká staršími netěsnícími okny. Výměnou stávajících oken za nová oknaizolačními skly nejenže zabráníte tepelným únikům, ale také omezíte hluk zvnějšku – moderní okna také výborně zvukově izolují. K nechtěným únikům tepla pak dochází také špatně těsnícími dveřmi. Instalací nových dveří s mnohem lepšími parametry zamezíte i těmto ztrátám.

Před realizací zateplení a výměnou oken či dveří je dobré si spočítat návratnost investice. Vložené peníze by se vám měly v úsporách na vytápění vrátit za 5-10 let.

Nižší náklady na vytápění se správnou regulací topení

Dalším opatřením, jak snížit náklady na topení, může být úvaha a propočet, zdali je váš topný systém správně dimenzovaný. Při naddimenzovaném výkonu otopné soustavy dochází často k přetápění a přehnanému větrání, případně se tepelnému zdroji „škrtí“ výkon, což se negativně projeví na jeho účinnosti a životnosti.

Vyplatí se tedy nechat si zkontrolovat a vyladit topení, aby byl zdroj tepla nastaven na odpovídající výkon. Váš kotel, ať na plyn, elektřinu nebo pevná paliva, by měl alespoň jednou ročně prohlédnout revizní technik. Podle odborníků se za revizi kotle platí v závislosti na typu kotle a prováděných prací zhruba 500-1 200 korun plus doprava.

Pro plnou účinnost radiátorů je také vhodné teplovodní soustavu jednou za tři měsíce odvzdušnit. Také snadná regulace topení je důležitá – pokud topení nejde regulovat, stojí vás každý rok zbytečně mnoho peněz navíc. Stačí však vyměnit obyčejné kohoutky u radiátorů za regulační ventily s termostatickými hlavicemi, a hned můžete topení nastavit a vytápět podle potřeby. Ventily totiž fungují jako lokální termostat – když teplota dosáhne nastavené úrovně, ventil se uzavře. Cena za pořízení a montáž ventilu vychází zhruba na 1 000 korun na jeden radiátor.

Jak ušetřit náklady na vytápění – tipy a triky

  • zateplení domu (fasáda, strop, střecha apod.)
  • výměna starších oken za nová okna s izolačními skly
  • instalace nových dveří, které mnohem lépe izolují
  • správně dimenzovaná otopná soustava
  • odvzdušnění teplovodní soustavy (ideálně jednou za 3 měsíce)
  • správná regulace vytápění (např. pomocí regulačních ventilů s termostatickými hlavicemi)

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *