Teplo patří k základním lidským potřebám. Již po staletí je s vytápěním lidských obydlí spjata otázka, jak teplo co nejdéle udržet uvnitř. S rozvojem využívání obnovitelných zdrojů (zejména solární energie) je aktuální také problematika akumulace tepla v zásobnících. Jaké jsou její možnosti? Co akumulace tepla obnáší? 

Z historie akumulace tepla

Opusťme prvopočátky lidského bytí a přeskočme přímo k modernímu věku a technologiím. Již více než sto let se v souvislosti s rozvojem technologií pro výrobu energie hledá optimální akumulátor tepla. Krátkodobé zásobníky tepla (například bojler nebo akumulační kamna) jsou již běžně využívána v řad domácností, ale dlouhodobé zásobníky tepla mají stále různé „mouchy“, které je třeba vychytat.

Asi nejznámější z akumulátorů tepla je parovodní akumulátor, který dokáže uchovat tepelnou energii v podobě páry. Tyto akumulátory se používaly během první republiky v tepelných elektrárnách a byly schopny pojmout až 600 tun páry.

Slovníček: Co je to akumulace tepla a akumulátor?

  • Akumulace tepla souvisí buď s akumulací tepla do stěn domů, resp. stavebních konstrukcí, kdy jde zejména o to uchovat co nejdéle teplo uvnitř domu. Akumulaci tepla je možné provádět také do tzv. akumulačních prvků (např. voda) nebo zásobníků tepla.
  • Akumulátor (zásobník) je zařízení, ve kterém je možné uchovávat tepelnou nebo elektrickou energii. Tepelné akumulátory uchovávají teplo, které je možné později zužitkovat nebo přeměnit na jiný druh energie (elektřinu).

Akumulace tepla ze slunce

Akumulace tepla je v současné době aktuální také díky rozvoji obnovitelných zdrojů energie – především slunečního záření. Jde především o to vyřešit skladování tepelné energie vyrobené v solárních panelech v době dostatku slunečního svitu a „schovat“ ji na později, kdy bude slunce svítí méně.

V souvislosti s rozvojem solárních kolektorů se vyvíjí především zásobníky tepla, které využívají principu vypařování a kondenzace, resp. tání a tuhnutí. Naději jsou aktuálně kladeny do látek, jako je glycerol, parafín nebo křemičitany.

Jak udržet teplo ve stavbách?

K největším konzumentům energie vůbec patří ve vyspělém světě budovy. I proto se neustále řeší otázka, jak efektivně teplo ve stavebních konstrukcích udržet a přispět tak k úsporám tepelné energie. Snížit tepelnou propustnost zdiva je možné prostřednictvím tepelných izolací a použitím moderních stavebních materiálů.

Na druhou stranu, je zajímavé, jak na akumulaci tepla v budovách nahlíží normy – podle nich je třeba, aby topná soustava vytopila dům nejpozději do půl hodiny. Nehraje se tedy na zadržování tepla ve stěnách, ale spíše na rychlost vytápění. I proto se často stává, že poté co je topení vypnuto, zdi rychle vychladnou.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *