Říká se, že každý z nás má v sobě všechny čtyři temperamenty: sangvinika, cholerika, flegmatika i melancholika. Některý z nich ale přece jen převažuje. Jak jste na tom, když jste melancholik? Jaká je vaše charakteristika a jak to ovlivňuje váš život?

Temperament neboli charakteristika osobnosti je silně ovlivněna dědičnostía podle vědců se projevuje už u novorozenců. Čtyři klasické typy temperamentů vytvořil už Hippokrates. Ten rozdělil osobnosti lidí podle tělesných tekutin.

Melancholik je často smutný

Melancholik je často smutný

  • Krev – sanguis
  • Žluč – cholé
  • Černá žluč – melan-cholé
  • Sliz – phlegma

Na tuto teorii navázali další mistři ve svém oboru, například Jung nebo Pavlov. A rozdělení na čtyři temperamenty ještě více propracovali. Dnes se podrobně podíváme na charakteristiku melancholika.

Kdo je to melancholik?

Melancholik bývá popisován jako uzavřený a pesimistický člověk, který nerad sdílí své myšlenky a nápady s okolím. Ve vztahu k lidem je rezervovaný. Je hloubavý a přemýšlivý. Žije ve svém vnitřním světě. Mívá často smutnou náladu, může trpě stavy úzkostí, případně depresemi. S tím je spojeno i nízké sebevědomí, mohou se objevovat pocity méněcennosti. Být melancholikem ale není jen smutné. Melancholici bývají citliví a vnímaví, proto jsou vyhledávanými přáteli. Často je najdeme mezi umělci, ale i v řadách psychologů nebo psychoterapeutů.

Melancholik je hloubavý, a proto si rád libuje a listuje v mapách, analyzuje, pracuje s čísly a s informacemi. Většinou si zakládá na pořádku a organizaci – má pečlivě uklizené své pracovní místo i skříně doma. Podobně jako cholerik je i melancholik zaměřený na plnění úkolů. Příliš se nehodí na vedoucí pozice. Nemusí to ale být pravidlem.

Charakteristika: Jsem melancholik

Co charakteristika melancholik vypovídá o vašem životě? Možná máte sklony žít spíš v minulosti, než v přítomnosti nebo v budoucnosti. Občas se potřebujete vyplakat, ulevit svým chmurným stavům. To si rozhodně není třeba vyčítat.

Možná úplně nemusíte velkou společnost. Raději si zajdete posedět s přáteli samostatně než na velkou párty. Vyjděte si v tom vstříc. Když se do společnosti chystáte, chcete být dokonalí. Dokonale učesaní, dokonale oblečení. Což pravděpodobně souvisí se zmiňovaným komplexem méněcennosti. Ve společnosti se můžete hůře zapojovat do hovoru, když vám někdo pochválí šaty, neumíte přijmout pochvalu. Často vyhledáváte svého partnera a přemlouváte ho, abyste už šli domů.

Jako rodič jste pečlivý, možná až přehnaně. Co se týká finanční stránky, jste jako melancholik spíš škrt na peníze. Povahou jste ale spolehlivý, možná až moc odpovědný. Kladete důraz na pečlivě splněné úkoly. Možná ale čas od času neškodí povznést se nad věci a nebrat je tak vážně, ale pustit do života víc nadhledu a humoru.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *