Trendy v bydlení by se daly shrnout takto: rychlá výstavba, nízké provozní náklady, šetrný přistup k životnímu prostředí a úspory za energie. Tyto parametry veskrze splňují malé pasivní dřevostavby, které se stávají stále oblíbenějším způsobem bydlení.

Dřevo je materiál, který můžeme charakterizovat jako obnovitelný. Po celá tisíciletí patřilo k základním stavebním prvkům a nyní se k němu znovu vracíme. Jde o ekologický stavební materiál s dobrými izolačními vlastnostmi a dlouhou životností. Dřevo se používá především ke stavbě montovaných domů, ke kterým patří i malé pasivní dřevostavby.

Parametry pasivního domu

Abychom dům mohli označit jako pasivním, musí splňovat určité parametry – malé pasivní dřevostavby nevyjímaje. Hlavním požadavkem je nízká spotřeba tepla – pasivní dům by neměl podle norem spotřebovat více než 15 kWh tepla na metr čtvereční plochy ročně.

Klíčovým pojmem pro každý pasivní dům jsou tzv. pasivní energetické zisky. Ty pocházejí ze slunečního záření a jde v podstatě o akumulovanou energii, která do pasivního domu proniká nejčastěji okny. I proto bývá jižní stěna pasivní dřevostavby prosklená. To může být samozřejmě problém v létě, kdy by mohlo docházet k přehřívání interiéru, ale zpravidla vše vyřeší okenní rolety.

Správný pasivní dům se neobejde bez nákladnějších technologií

Důležité je také zmínit projekt, bez kterého se neobejde žádný pasivní dům, tedy ani malá dřevostavba. Aby totiž mohl pasivní dům dobře využívat energetické zisky ze slunečního záření, musí být při jeho stavbě brána v potaz lokalita a umístění na pozemku. Není totiž možné, aby prosklené (ideálně jižně orientované) stěně něco bránilo v pronikání sluneční energie do domu. I při projektu malého pasivního domu se proto zohledňuje osazení dřevostavby do terénu, její tvar a objem, klimatické podmínky apod.

Výhody a nevýhody malé pasivní dřevostavby

Samozřejmě, že ne každý pasivní dům musí využívat výše zmiňované technologie a stát o statisíce korun více než běžná stavba. Právě malé pasivní dřevostavby představují zajímavou a levnější alternativu nízkoenergetického bydlení. Cenu snižuje již to, že jde zpravidla o dřevěné montované domy (dnes se již dokonce můžete setkat s mobilní pasivní dřevostavbou, která je jednoduše převezena na váš pozemek).

Pasivní dům také utváří náš přístup ke způsobu využívání energie – vždy je možné ji rozumným způsobem snížit, i když je třeba podotknout, že bez určitých technologií a kvalitní izolace prostě pasivní dům v tom pravém slova smyslu prostě nepostavíte.

Pro koho se hodí malé pasivní dřevostavby?

Malé pasivní dřevostavby jsou jednopodlažní menší obytné domy, které využijete například jako komfortnější rekreační domek. Stavět si je nechávají také bezdětné rodiny, kterým malý prostor dostačuje, nebo senioři, jež například velký rodinný dům přenechali svým dětem a chtějí se přestěhovat do menšího „vejminku“. Nespornou výhodou jsou právě nízké náklady na energie, a tak se zdá, že investice do malé pasivní dřevostavby na stáří se skutečně vyplatí.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *