Podařilo se vám získat lacině pozemek a vlastníte byt, který můžete prodat asi za milion korun? Rozhlížíte se po možnostech výstavby nízkoenergetického domu do stejné částky? Je reálné postavit levný nízkoenergetický dům?

Požadavky na bydlení se mění a podléhají trendům. K hlavním kritériím moderního bydlení patří rychlost výstavby a nízké náklady na provoz domu. Stále častěji se k nim přidává i požadavek na nízké pořizovací náklady. Aby bylo možné nízké ceny domu dosáhnout, je třeba snížit z některých požadavků – smířit se musíte s nižší kvalitou výstavby a menším prostorem.

Co je nízkoenergetický dům

Jak už název napovídá, jde o dům s nízkou spotřebou energie. V konkrétních číslech to znamená, že nízkoenergetický dům by neměl spotřebovat více jak 50 kWh energie na metr čtvereční a rok. Jen pro srovnání, spotřeba běžné novostavby bývá kolem 80 až 100 kWh na m2 a rok. Nízké energetické náročnosti je dosahováno využitím tepelné izolace v kombinaci s těsnými okny.

U nízkoenergetických domů nejsou ovšem na kvalitní izolaci tak přísné požadavky jako u domů pasivních. Není také nutností využívání obnovitelných zdrojů energie, ale solární panely nebo fotovoltaika dokážou snížit náklady energie a z dlouhodobého hlediska se určitě vyplatí.

Může nízkoenergetický dům stát milion?

Výstavbou nízkoenergetických domů se na českém trhu zabývá celá řada společností, které se snaží nabídnout nízké ceny, takže se při zběžném pohledu na jejich nabídku zaradujete, když zahlédnete katalogové domy za 800 nebo 900 tisíc korun. Při bližším prozkoumání ale zpozorníte. Jde zpravidla o malometrážní domy a navíc jde o cenu bez základové desky. Brzy tak zjistíte, že postavit nízkoenergetický dům do milionu je sice možné, nicméně se s tím pojí některá ale.

  • Nezapomeňte na projekt! I když si vyberete typový dům z katalogu, je třeba zajistit projekt. Při plánování stavby je prostě třeba vzít v potaz terén a okolí pozemku.
  • Náklady na základovou desku navyšují cenu nízkoenergetického domu. Počítejte s tím, že vás bude stát kolem 150 až 250 tisíc korun.
  • Přípojky – bez elektřiny a vody se v nízkoenergetickém domě neobejdete. Také zřízení přípojek navyšuje cenu nízkoenergetického domu, takže se snadno můžete dostat přes magickou hranici jednoho milionu.

Nízkoenergetické montované dřevostavby

Samozřejmě vám nechceme kazit náladu. Jen jsme chtěli zdůraznit, že některé katalogy nízkoenergetických domů, které slibují stavbu do milionu, neukazují konečnou cenu a je třeba myslet na celou řadu dalších záležitostí.

Pokud ale toužíte po levném nízkoenergetickém bydlení, zvolte jednoznačně typový (katalogový) dům, který bude montovanou dřevostavbou. Jde v podstatě o prefabrikát, kdy jsou stěny domu vyrobeny v továrně, dovezeny na místo stavby a zde smontovány. Hrubá stavba je hotová během několika dnů. Pokud si nenecháte udělat vše na klíč, ale postavit pouze hrubou stavbu, můžete náklady na nízkoenergetický dům snížit.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *