Chystáte se zateplovat a přemýšlíte nad tím, jakou zvolit tepelnou izolaci? Není důležitý jen samotný izolační materiál, ale také jeho tloušťka. Ta ovlivňuje, kolik energie ve výsledku ušetříte a zda jste vaše peníze na zateplení využili efektivně.

zateplování se zpravidla uchylujeme z jednoho prostého důvodu, kterým jsou úspory tepla. Především starší fasádou uniká drahocenná energie, což zvyšuje naše účty. Možná se po letošní zimě i vy rozhodnete udělat zbytečným tepelným ztrátám přítrž a pustíte se do zateplování. Hned na úvod je třeba říci, že pokud vyberete vhodný izolační materiál a jeho tloušťku, zateplení se vám vyplatí. To se týká samozřejmě starších domů. Novostavby postavené před méně jak deseti lety nemá aktuálně smysl zateplovat, protože požadavkům na energetickou efektivitu dostojí.

Výběr materiálu souvisí s tloušťkou izolace

Na trhu je v současné době celá řada izolačních materiálů od klasického bílého i šedého polystyrenu, přes foukanou izolaci až po alternativní „zelené“ izolace, jako je například konopí nebo sláma. Pravděpodobně budeme při výběru izolace limitováni určitým rozpočtem. Obecně lze říci, že oblíbený polystyren patří k nejlevnějším izolačním materiálům, ale aby byly peníze vynaloženy efektivně, je třeba zvažovat i tloušťku izolace.

Pokud totiž dáte příliš slabou vrstvu izolačního materiálu, nebude vaše fasáda dostatečně těsná a teplo přes ni bude stejně unikat (i když o něco méně). Na druhou stranu, investovat statisíce do 30 cm polystyrenu není také optimální řešení, protože takto silná vrstva je zbytečná.

Jak zvolit tloušťku izolace

Tloušťku izolace je třeba vybírat s ohledem na tepelné ztráty domu. Je logické, že padesát let starý dům má větší tepelné ztráty než dům postavený před patnácti lety. Jinak řečeno, starší rodinný dům bude potřebovat silnější izolaci než dům novější. Výpočet tepelných ztrát je vhodné přenechat odborníkovi (např. poradenství v rámci středisek EKIS je zdarma), který by měl doporučit i vhodnou tloušťku izolace.

Pokud se rozhodnete pro aplikaci polystyrenové izolace, obecné doporučení zní, že jí stačí mezi 12 až 20 centimetry. Takto silná vrstva izolačního materiálu již zamezí významným tepelným ztrátám domu a zároveň není zbytečně velkou investicí. (Cena polystyrenu pro zateplení se pohybuje kolem 1 000 až 1 500 korun za metr čtvereční.

Další možnosti tepelné izolace

Je zřejmé, že pokud se rozhodnete zateplovat například slámou, budou požadavky na tloušťku této izolace jiné. Pro tento způsob izolace se zpravidla používají slaměné balíky. K dalším alternativním izolacím patří dřevovláknité desky (hobru), která mají tloušťku cca 10 mm a podobně jako polystyren se připevňují k fasádě domu.

Stále oblíbenější jsou z alternativních „zelených“ izolací také ovčí vlna, která se vyznačuje výbornými izolačními vlastnostmi. Používá se také len nebo konopí. Podobně jako u klasických izolačních materiálů také v těchto případech je třeba tloušťku izolace volit s ohledem na tepelné ztráty objektu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *