Přišla vám faktura za energie a vy se nestačíte divit, kolik každý rok zaplatíte? Co udělat, aby drahocenné teplo neunikalo zbytečně pryč? Až 12 procent veškerého tepla z domu uteče přes strop a střechu ven, ale dobrou zprávou je, že tyto úniky může zastavit správná izolace střechy. Jakým způsobem zateplit střechu a kterou izolaci zvolit?

Před zateplením střechy je nejprve třeba zvážit, který izolační materiál je vhodné využít. Jak vybrat izolaci a kolik jí následně použít?

Promyslet tloušťku izolace je důležité především v situaci, kdy plánujete po zateplení střechy vytvořit z podkrovních prostor plnohodnotné bydlení. Podle své tloušťky pak izolace chrání budovu proti přestupu tepla stejně jako chladu, tedy zabezpečí nejen ochranu proti mrazům v zimě, ale také letní ochranu proti přehřívání.

Při zateplování střechy jde obvykle o různé způsoby vkládání izolace mezi krokve. Podle materiálu izolace, typu střechy a při zohlednění celé skladby střechy obvykle postačuje zhruba 18–24 cm izolace. Pro dosažení normami požadovaných hodnot je třeba cca 32 cm, záleží však na kvalitě izolačního materiálu a skladbě střechy.

Čím zateplit střechu – kritéria pro výběr izolace

  • Navržená nosná konstrukce střechy – důležité zejména při rekonstrukci střechy
  • Cena – dle dané konstrukce střechy se vybere nejlevnější izolační materiál
  • Nasákavost
  • Únosnost
  • Izolační vlastnosti
  • Požární odolnost
  • Ekologická stopa – tj. množství spotřebované energie při výrobě materiálu

Jak zateplit šikmou a plochou střechu

V otázce zateplení střechy bychom měli zohlednit také tvar střechy. Jak postupovat při zateplování šikmé a ploché střechy? Pokud je zde dřevěná konstrukce, v zásadě se v obou případech nejčastěji volí podobný postup – realizace difúzně otevřené konstrukce vyplněné vláknitou izolací s větranou mezerou pod střešní krytinou.

Co se však liší, je tloušťka větrané mezery. Čím menší má střecha sklon, tím větší musí být mezera – v ideálním případě 10 cm. Šikmé střechy pak vyžadují minimálně 3cm, nejlépe 5cm mezeru. V dolní části střechy je mezera provedena nasáváním s mřížkou. V horní části, u hřebene střechy, zakončují mezeru větrací tvarovky a vše funguje na principu komínového efektu.

Zateplení střechy vyžaduje důkladnou přípravu

Před finálním výběrem izolačního materiálu a zateplením střechy je také nutné vzít v úvahu zajištění odvodu vlhkosti a její kondenzaci, počítat s teplotními výkyvy (letní a zimní stabilita), promyslet větrání pod krytinou, parotěsnost a vzduchotěsnost.

Důraz je však třeba klást nejen na skladbu a materiál, ale také na kvalitu zapracování tepelných izolací, správnou montáž parozábran, používání vhodného spojovacího materiálu a velikost pochozí výšky (díky přidané izolaci se tato výška často o něco sníží).

Při zateplení střechy je určitě dobré nechat si poradit od odborníků. Projektanti vám například mohou poradit s celým projektem z hlediska poměru ceny, úspor, trvanlivosti a návratnosti. Stavebníci vám pak mohou pomoci s odbornými pracemi, do kterých se nechcete pouštět sami.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *