Průměrná cena kubíku vody se dnes pohybuje někde mezi 70 až 90 korunami. To není zrovna málo. I když se vodou snažíte šetřit, tak jsou činnosti, které ošidit nemůžete. Třeba pěstování zeleniny. Na zalévání mnohdy dešťová voda nestačí. Navíc kdo by doma nechtěl mít vlastní zdroj kvalitní vody? Řešením je vykopání studny. Jak na to?

Jak vykopat studnu

Jak vykopat studnu

Bez vody se těžko žije. Studna byla dřív neodmyslitelnou součástí každého stavení. Před hloubením studny byl v minulosti povolán proutkař, který určil vhodné místo pro vykopání studny. Konec konců, své umění si s proutkem můžete cvičně vyzkoušet také. Dejte ale spíš přednost moderním technologiím, které ovládá hydrogeolog nebo se obraťte přímo na studnařskou firmu. Ta by měla zjistit kde a v jaké hloubce se spodní pramen nachází a jak moc je vydatný.

Kde vykopat studnu

Odborníci ze studnařské firmy nebo hydrogeologové by měli identifikovat vhodné místo na vykopání studny. To je ale jen první krok. Umístění studny musí být v souladu s podmínkami stavebního povolení, proto se určitě nevyhnete návštěvě místního stavebního úřadu. Obecně platí, že studnu je třeba umístit ve stanovených vzdálenostech od možných zdrojů znečištění (například septik). Konkrétní vzdálenosti vám sdělí právě na stavebním úřadě.

Co vše musíte před realizací studny oběhat?

  • Potvrzení o vyhledání vody
  • Zpracování technické zprávy
  • Zpracování projektu
  • Žádost s razítkem dozoru
  • Autorizace projektanta
  • Autorizace studnařské firmy (sami můžete kopat studnu jen do3 metrů, což je většinou málo)

Studnu kopat, nebo vrtat?

Když máte vyřízenou administrativu a hlavně jste našli zdroj vody na pozemku, můžete se pustit do budování studny. Ještě před tím se ale musíte rozhodnout, jestli budete studnu kopat, nebo vrtat.

  • Vrtané studny – většinou se používají u objektů, které mají menší nároky na odběr vody (chalupy, chaty). Kromě toho představují v podstatě jediné řešení v případě, kdy je voda v hloubce několika desítek metrů.
  • Kopaná studna – nabízí větší kapacitu vody, funguje vlastně jako akumulační nádrž a běžně bez problémů poskytne cca500 litrůdenně (počítejme s tím, že jeden člověk spotřebuje kolem 80 –100 litrůza den).

Kopání studny svépomocí

Je zřejmé, že na vrtanou studnu si budete muset zavolat specializovanou firmu. Pokud se rozhodnete pro kopanou studnu, můžete svépomocí kopat do zmiňovaných 3 metrů. Pak už by měli nastoupit odborníci.

Na začátku kopání studny si určitě vystačíte s klasickým náčiním, jako je krumpáč, rýč nebo lopata. Jak budete pokračovat, přijdou na pomoc další pomůcky – rumpál, okov, kracka… Je jasné, že kopání studny je hlavně fyzicky namáhavé, proto stojí za zvážení, zda se vám přece jen nevyplatí investovat do techniky a zkušených pracovníků některé ze studnařských firem.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *