Dostali jste vyúčtování za plyn a elektřinu a kroutíte hlavou, jak je vůbec možné, že platíte tak horentní sumy? Je prostě realitou, že ceny energií jdou neustále nahoru a naše domácnosti jsou z hlediska spotřeby elektřiny i plynu stále náročnější. Jak si s tím poradit? Začněte chytře šetřit.

Největší „žrouti“ elektřiny v domácnosti

Pokud pomineme vytápění nebo ohřev vody elektřinou, najdeme největší „žrouty“ energií v běžné domácnosti v kuchyni. Zde je totiž umístěna lednička, sporák a myčka.  Především lednička patří k energeticky náročnějším spotřebičům. Dobrou zprávou je, že novější modely jsou již ve třídách A+ až A+++ a jsou proto mnohem úspornější než ledničky staré deset let. Přestože nemáte peníze na výměnu ledničky, můžete její spotřebu snížit chytrým provozem.

Jak šetřit elektřinu v kuchyni

 • Lednici nikdy nestavte ke zdroji tepla (radiátor, sporák) – vyšší teplotou kolem lednice nutíte elektrospotřebič ještě více chladit.
 • Nepodceňujte správné nastavení vnitřní teploty. V chladničce si vystačíte s teplotou kolem 5°C. V mrazáku je dostatečná teplota kolem -18°C.
 • Nekupujte si do domácnosti zbytečně velké lednice – zaplněné by totiž měly být minimálně ze tří čtvrtin. I tak se šetří elektřina.
 • Pravidelně ledničku odmrazujte (moderní lednice mají již funkce zajišťující automatické odmrazování). Každý centimetr ledu navíc zvyšuje spotřebu energie.
 • Nikdy do leničky nedávejte teplé jídlo.
 • Zkontrolujte stav těsnění u lednice – investice do něho není nákladná.

Úspory elektřiny v obýváků

Ledničku už máte pod kontrolou, nyní se vydáme do obývacího pokoje, kde vám zvyšuje spotřebu elektřiny neviditelný „žrout“. Jmenuje se pohotovostní režim (stand-by) a najdete ho u televize, hi-fi, DVD přehrávače apod. Většina takových elektrospotřebičů, které jsou připraveny v pohotovosti na stisknutí tlačítka ovládače, spotřebuje kolem 1 až 2 W. V závislosti na výši takových spotřebičů se konečné číslo samozřejmě nasčítá a ve výsledku nás stand-by režim může stát stejně jako provoz lednice. Co s tím?

 • Vypínejte spotřebiče zcela.
 • Stačí si pořídit prodlužovací kabel se spínačem, kam zapojíte všechny spotřebiče v obývacím pokoji a jedním stisknutím je zapnete i vypnete.

Jak šetřit v domácnosti plynem

Spíše než elektřina nás v domácnostech může trápit plyn – jeho spotřeba (pokud na něm jen nevaříme, ale i vytápíme), je zpravidla vyšší a tomu odpovídají i platby. V případě vytápění plynem můžeme realizovat tato úsporná opatření:

 • Snižte teplotu vytápění – pro zdravé mikroklima v bytě stačí cca 21°C. V ložnici a jiných místnostech určených ke spaní je optimální teplota kolem 18°C.
 • Zkontrolujte těsnění u oken – pokud jimi profukuje, investujte drobné peníze do těsnící pásky.
 • Odvzdušněte radiátory – to by měla být pravidelná aktivita před zahájením topné sezony.
 • Před topení nestavte nábytek a pozor dejte také na dlouhé těžké závěsy, které brání prostupu tepla do místnosti.
 • Úspory financí za plyn je možné dosáhnout i změnou dodavatele – nabídky se liší v řádech několika procent, což může u rodinného domu znamenat i úsporu kolem 8 – 10 000 korun ročně.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *