Dupot v noci na půdě. Zapáchající trus. Zničená izolace. Překousané kabely v autě. To jsou jen některé neklamné známky, že se u vás usídlila kuna. Je to docela hezké zvířátko, ale jen málokomu se ho chce trpět. Jak se kuny zbavit? Co na ní platí?

Každý, kdo už někdy měl čest s kunou dobře ví, že to není jen tak. Kuna je sice plaché zvířátko, ale pokud se už u vás zabydlela, nebude se jí hned tak chtít jít zase o štaci dál. Ještě než se podíváme, co na takovou kunu platí, řekneme si něco o tomto zvířátku.

Jak se zbavit kuny

Jak se zbavit kuny

Kuna skalní

Pokud s kunou zrovna bojujete, asi vás příliš nepotěší skutečnost, že je toto zvíře chráněné a zabití je tudíž trestné. Nicméně existuje výjimka – kuny se můžete beztrestně zbavit od začátku listopadu do konce února, a to všemi legálními prostředky. Ovšem pozor – likvidace kuny pomocí tzv. želez je trestná po celý rok, protože se jedná o trýznivý způsob. Ať vám kuna způsobila jakékoli finanční ztráty, zkuste ji spíš vypudit než zabíjet.

Kuna skalní je noční živočich, proto vás možná budí v noci, když pobíhá na půdě. Její působnost ve vašem domově má ale i pozitivní stránku. Loví totiž potkany a myši, takže vaši půdu nebo jiné prostory dokáže bezpečně vyčistit od těchto potvor.

Proč vlastně kuna nezůstává v přírodě, ale hledá obydlí lidí? Je to jednoduché: teplo a bezpečí. Samice totiž může v klidu na svět přivést potomky. To možná potěší zase vaše děti. Pokud se ale s kunou už jednou spřátelíte, nebude se chtít od vás hnout, proto pozor.

Prevence: Kunu si domů nepouštějte

Dobré je, pokud se kuna vašemu domu vyhne. Často je přitahována staveními, kde mají slepice, protože takové vajíčko je pro ni pochoutka. Říká se ale, že nikdy nekrade vajíčka tam, kde bydlí. Důležité je utěsnit hlavně veškeré otvory, kterými by se zvíře mohlo na půdu nebo do stodoly protáhnout. To je práce náročná, ale vyplatí se. Použijte kvalitní materiál, který utěsní každou škvíru. Protože je kuna mrštná, dokáže se na půdu dostat i mezerou ve střeše nebo pod střechou.

Pasti na kunu

Účinným prostředkem v boji s kunou jsou pasti na kunu. Když se vám ji povede chytit, můžete ji odvést daleko od vašeho domova a vypustit ji například v lese. Ano, je to trochu náročnější na čas i peníze, ale zase ne každý dokáže zvíře zabít. (Nehledě na to, že kuna se vám může na půdě usadit klidně v létě a zákony hovoří jasně).

Pasti na kuny můžete snadno pořídit na internetu. A jak kunu do pasti nalákat? Stačí její oblíbené pochoutky – třeba vajíčko nebo sušené či čerstvé ovoce. Když do nalíčené pasti zvíře vleze, dvířka se zaklapnou a je vymalováno. Někdy se ale kunu nalákat nepodaří, protože zvíře je chytré. Takže můžete druhý den zjistit, že návnada sice zmizela, ale kuna se nechytila. V takovém případě můžete vyzkoušet některé babské rady, jak kunu z domova vypudit.

Babské rady: Jak se zbavit kuny

  • Pes přítel člověka. V případě, že bojujete s kunou to platí dvojnásob. Pokud ho kuna ucítí ve svém teritoriu, pravděpodobně zmizí. Důležité ale je dostat pejska na půdu a nechat ho místa označkovat, což může být docela náročné.
  • Parfém. Kuna páchne a vůně nemiluje. Proto vezměte jakoukoli levnou voňavku, která možná nevoní ani vám, a půdu vystříkejte.
  • Hluk. Kuna vyhledává klid, proto neváhejte pustit na plné pecky rádio. Ať si užije pořádnou diskotéku. Kromě toho můžete využít různé hlukové, světelné nebo ultrazvukové odpuzovače.
  • Vlasy. Babičky říkávaly, že na kunu platí lidské vlasy. Třeba je to pravda. Zkusit se má konečně všechno.
  • Nafta. Kunám prý příliš nevoní. Zkuste roztrhat například prostěradlo, namočit kousky do nafty a rozházet po půdě. Třeba kunu opravdu odpudíte.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *