Hnědé hromádky zeminy se kupí na vašem pečlivě střiženém trávníku. Neklamné znamení, že vás zase navštívil krtek. Malé roztomilé stvoření. Krtka máme spojeného hlavně s nepěknými krtinci, ale na zahradě může být i užitečný. Přesto se podíváme na to, jak se krtka zbavit a co z doporučovaných metod opravdu funguje.

Kdo je pan krtek?

Zbavte se krtka jednou pro vždy

Zbavte se krtka jednou pro vždy

Krtek obecný je černohnědý savec. Je malinký. Měří kolem 10 až 12 centimetrů a váží kolem 80 gramů. Přesto je silný. Zeminu dokáže „vyhodit“ na povrch do úhledných krtinců, když si v podzemí buduje síť chodbiček. Krtek proto může podrýt rostliny, poškodit jejich kořeny, což vede k jejich úhynu.

Krtek je i užitečný

Ano, krtince jsou nepříjemné, ale krtek je i užitečný tvor. Loví larvy, hmyz, myši a škůdce. Takže pomáhá s péčí o vaši zeleninovou nebo květinovou zahrádku. Ve výsledku tak mohou být škody způsobené krtkem menší než ty, které by způsobili škůdci, jichž vás krtek zbavil. Proto zvažte, zda krtek nebude přece jen užitečnější a zda se ho opravdu chcete zbavit.

Jak se zbavit krtka

Dobře, jste rozhodnuti, že se krtka chcete zbavit. Tak se podívejme, jaké z doporučovaných metod opravdu fungují.

Co krtkovi smrdí

  • Vysaďte rostliny, které krtkovi zapáchají. Mezi jinými jsou to třeba afrikány, které navíc odhánějí i některé škůdce. Pomáhá také česnek nebo askamitník.
  • Krtka prý odrazuje kočičí nebo psí srst, kterou mu můžete nacpat až do krtinců. Nevoní mu ani citronová kůra, syrečky nebo starý hadr namočený v benzínu (v tomto případě ale pozor na požár).
  • V obchodech se prodávají i speciální aromatické kuličky, které krtka odpuzují.
  • Krtka odežene ze zahrady hluk. Vyrobit si můžete jednoduchou plašičku v PET láhve, kterou umístíte na kovovou trubku.
  • Krtkovi můžete do chodbiček pustit i průvan, například zpětným chodem na vysavači.
  • Občas se doporučuje pustit krtkovi do krtinců vodu – to si ale moc nepomůžete, protože dobře plave.
  • S krtkem si může poradit i kočka, pokud není líná a ráda chytá myši. Kočku na krtka doporučují dokonce i ochránci zvířat jako přírodní a přirozenou metodu boje s malým černým vetřelcem.

Krtka vyplašte

Na krtku kočku

Pozor, krtek je chráněný

Krtka byste se měli ze své zahrady pokusit vypudit, nikoli mu ale ubližovat. Krtek je totiž ze zákona chráněný. V případě jeho zranění nebo zabití se vystavujete pokutě až několika tisíc korun.

Vybavte se trpělivostí

Boje s krtkem jsou často marné. Někdy zafunguje jedna metoda, jindy zase jiná. Krtinců vás zbaví lopata a trpělivost. Můžete se při práci na čerstvém vzduchu i utěšovat. Pokud si krtek vybral vaši zahradu, je půda v dobré kondici. A to je určitě důvod k radosti.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *