Ještě nedávno jsme brali jako zbytečné umisťovat si na střechu solární panely, protože energie byla levná. Stejně tak jsme bez zábran otáčeli kohoutky a napouštěli si plnou vodu. Jenže i ta zásadním způsobem podražila. Proto stále častěji hledáme možnosti využití dešťové vody.

Motivace využívat obnovitelné zdroje může být i jiná, než jsou pragmatické úspory financí, někdo si prostě dělá starost o životní prostředí, jiný se zajímá o nové technologie. Trend současné doby je ale zřejmý – postupný návrat k přírodním zdrojům, které jsou k dispozici zadarmo. To je případ i dešťové vody. Mraky nám nikdy nepošlou účet za vodné a stočné – jde jen o to naučit se dešťovou vodu efektivně zachytávat a využívat.

Zachycení a skladování dešťové vody

Při spojení „využívání dešťové vody“ si asi nejčastěji představíme starý sud pod okapem. Tento kolorit naznačuje, že využití najde dešťová vody zejména na záhonech zkušeného pěstitele, který si v praxi již mnohokrát ověřil, že je pro rostliny prostě lepší než ošetřená kohoutková voda.

Aktuálně jsou ale také k dostání zásobníky dešťové vody, protože výrobci prostě reagují na zelené trendy ve společnosti. Vybírat můžeme ze dvou základních typů:

  • nadzemního zásobníku dešťové vody
  • podzemního zásobníku dešťové vody.

Jak vybrat zásobník dešťové vody

Výběr konkrétního zásobníku by se měl řídit tím, k čemu dešťovou vodu budeme využívat. Klíčovým kritériem je také objem vodního zásobníku a zvolit bychom měli i správný materiál: zásobníky dešťové vody se vyrábí z plastu, betonu i oceli.

Kam zásobník dešťové vody umístit? Ideální je tmavé a chladné místo, protože tak dešťová voda vydrží delší dobu v dobré kondici. I Proto jsou vhodné především zásobníky podzemní. Přesto není příliš dobré skladovat dešťovou vodu delší dobu. U nadzemních zásobníků dešťové vody bychom měli zabezpečit minimálně to, že do nich nebude padat listí apod.

K moderním zásobníkům dešťové vody se dodává také příslušenství v podobě filtrací, čerpadel nebo řídících jednotek, které starost o zachycenou vodu usnadňují. Cenově to přitom nemusí vyjít zase tak draho – menší zásobníky je možné pořídit už kolem 20 – 30 tisíc korun.

Kde a jak využít dešťovou vodu

  • Zahrada – velké upotřebení najde dešťová voda na zahradě. Rostliny ji doslova milují, protože obsahuje minimum solí, je zcela bez chloru, a proto je k rostlinám ohleduplnější než voda kohoutková. Naplnit jí můžeme také jezírko nebo bazén.
  • Praní prádla – dešťová voda je ideální do pračky, protože je měkká. I proto se vyhnete používání různých změkčovadel a vaše pračka nebude bojovat s pravidelným nánosem vodního kamene. (Dokonce se již vyrábí pračky přímo na dešťovou vodu.)
  • Úklid – pokud si dešťovou vodu ohřejete, můžete s ní také uklízet. Vaše podlaha přece nepotřebuje chlorovanou vodu z kohoutku a případné bakterie, které by vaše tělo nestrávilo, jí vůbec nevadí.
  • Splachování WC a sprchování – také hygiena patří k významným konzumentům vody v naší domácnosti. V létě si můžete na zahradu pořídit třeba solární sprchu, ve které využijete dešťovou vodu. Budete se tak sprchovat úplně zadarmo a ještě užijete spoustu legrace.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *