O tepelných ztrátách se aktuálně hodně hovoří na stránkách specializovaných i hobby magazínů. Všichni tak nějak tušíme, že jsou špatné, protože nás okrádají o drahocenné teplo. Konkrétní hodnoty teplených ztrát jsou důležité například při zateplování, protože nám pomůžou dobře zvolit tloušťku tepelné izolace.

Kromě toho se nám tepelné ztráty domu hodí i v případě, že vybíráme zdroj tepla. Odvíjí se od nich totiž výkon kotle. Pokud bychom zvolili kotel s nízkým výkonem, jenž by nepokryl tepelné ztráty domu, byla by nám zima. Naopak, když by byl výkon příliš velký, špatně by se nám teplo regulovalo a přetápění domu by bylo na denním pořádku.

Co vše je třeba pro výpočet tepelných ztrát domu

Výpočet tepelných ztrát domu je poměrně složitá záležitost a je pro něj třeba celá řada údajů. Je možné počítat jednak dílčí tepelné ztráty, tak tepelné ztráty celého domu, na které se v dalším textu zaměříme.

Do výpočtu kompletních tepelných ztrát domu je třeba zahrnout nejen prostup tepla obálkou domu, střechou i podlahou, ale ztráty tepla větráním apod. Zohledňuje se také průměrná venkovní teplota, rozměry a poloha domu, údaje o plášti budovy apod.

Výpočet tepelných ztrát budov je možné realizovat svépomocí (pokud jste schopni zajistit výše uvedené vstupní údaje) prostřednictvím různých webových aplikací a kalkulaček. Je ale třeba počítat s tím, že pokud nejste odborník, bude výpočet spíše orientační a nikoli závazný.

Výpočet tepelných ztrát na míru

Pokud potřebujete na základě výpočtu tepelných ztrát domu určit optimální tloušťku tepelné izolace a snížit tak energetickou spotřebu stavby, je vhodné do výpočtu tepelných ztrát investovat. Odborníci pro vás připraví čísla na míru a doporučí nejvhodnější izolační materiál. Největším problémem v případě zateplování totiž bývá nevhodně zvolená tloušťka izolace – příliš slabá není dostačující, příliš silná zase představuje vyšší výdaje, než byly třeba. V obou případech je o vyhozené peníze.

Výpočet tepelných ztrát budov vám mohou pomoci realizovat odborníci ze středisek EKIS, která jsou zřizována Ministerstvem průmyslu a obchodu. K dalším společnostem, které pro vás výpočet tepelných ztrát připraví, patří EkoWatt, kde za něj zaplatíte kolem pěti tisíc korun.

Výpočet tepelných ztrát pro vytápění

Podceňovat byste neměli výpočet tepelných ztrát ani v případě volby nového zdroje vytápění. Na internetu najdete různé kalkulačky „potřeby tepla pro vytápění nebo ohřev vody“. Také v tomto případě musíte vyplnit několik klíčových parametrů, jako jsou údaje o teplotách i konstrukci. Pro výběr vhodného zdroje je pak důležitý jeho výkon. Ten je možné odhadnout i z objemu vytápěného prostoru, i když tyto údaje nejsou samozřejmě přesné, protože nezohledňují právě tepelné ztráty obálky a konstrukce domu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *