Maminky nově narozených miminek se často ocitají pod palbou rad a doporučení. Vykukují na ně z internetu, ze zaručených příruček a přicházejí i od kamarádek, maminek nebo babiček. Názory se většinou liší. A výjimkou není i otázka, jak často a jak dlouho kojit.

Jak dlouho kojit

Jak dlouho kojit

Vztah každé maminky a miminka je individuální a potřeby různé. Proto zpravidla žádné zaručené rady neexistují a každá maminka by měla poslouchat hlavně svoji intuici a tělo. Přesto se pokusíme odpovědět a vnést do otázky kojení jasno.

Kojení novorozeněte

Šestinedělí je důležité období, kdy si na sebe maminka a novorozeně zvykají. V ideálním případě by měla mít rodička prostor a možnosti vytvořit si s miminkem úzký vztah – duly doporučují pobývat s novorozenětem co nejdéle v posteli, mazlit se s ním a odpočívat. Intervaly kojení by v šestinedělí neměly klesnout pod osm za 24 hodin. To znamená kojit ideálně každé tři hodiny. Pokud miminko spí, je lepší ho vzbudit a nakojit, jinak nemusí dostatečně přibývat na váze. Během noci, když miminko spí, můžete intervaly prodloužit a kojit naposledy třeba o půlnoci a poté až se samo vzbudí.

Během šestinedělí může být kojení dlouhé a trvat třeba až 45 minut. Maminka by měla být trpělivá a nechat své dítě pořádně napít. Na druhou stranu, delší kojení není doporučováno, protože miminko může být unavené.

Jak správně kojit

Během kojení by mělo miminko prostřídat oba prsy – ideální je nechat dítě sát, jak dlouho potřebuje. Aby se maminka udržela v kondici, protože kojení je přece jen fyzicky a někdy i psychicky náročné, měla by dostatečně odpočívat. Doporučuje se spát, když spí i miminko. Tvorbu mléka podpoří čajové směsi pro kojící maminky, dostatek výživné stravy, odpočinek. Ne nadarmo se dříve čerstvým maminkám vařily výživné polévky a během šestinedělí měly především odpočívat.

Je důležité dodat, že kojení neplní jen funkci výživovou, kdy je mateřské mléko pro novorozeně nejlepší, ale také citovou. Buduje se vzájemný vztah mezi maminkou a miminkem. A v tomto směru je vše velmi individuální. Některá miminka potřebují méně kontaktu a od prsu se třeba i odtahují. Jiná se zase budí a pláčou nikoli z důvodu hladu, ale protože touží po mateřské lásce. Obě potřeby je třeba respektovat, tj. miminko nenutit, pokud už kojení odmítá, a naopak dopřát mu kontakt, pokud po něm touží.

Někdy se miminko nemůže na kojení soustředit i z vnějších příčin, například když je v místnosti příliš velký hluk. Některým dětem zase nevyhovuje kojení ve stresu, když cítí, že maminka spěchá a myslí už na něco jiného.

Přikrmování kojeného dítěte

Někdy se stane, že i přes snahu matky kojit co nejlépe, nepřibírá miminko dostatečně a ošetřující pediatr doporučí přikrmování. Přikrmovat je vhodné odstříkaným mateřským mlékem, ale lepší než v láhvi, na kterou by si miminko mohlo rychle zvyknout a odmítnout prs, přikrmujte raději lžičkou nebo suplementorem.

Znovu těhotná a stále kojící

S kojením svého dítěte nemusíte přestat ani v případě, že znovu otěhotníte. Během těhotenství, pokud vše probíhá v pořádku, můžete kojit i nadále a také po porodu druhého dítěte. Takové kojení se označuje jako tandemové. Pro matku ale může být vyčerpávající a je proto třeba zvážit individuální možnosti.

Kdy s kojením přestat?

Každá kojící matka stojí před rozhodnutím, kdy kojení ukončit. Někdy si poradí miminko samo a začne se od prsu odtahovat, i když matka plánovala kojit mnohem déle. To je třeba respektovat. Jinak neexistuje jediné správné doporučení, kdy s kojením přestat. Obecně platí, že plné kojení je vhodné prvních šest měsíců. Některé matky ukončují kojení v této době, jiné kojí rok nebo dva.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *