Maminky nově narozených miminek se často ocitají pod palbou rad a doporučení. Vykukují na ně z internetu, ze zaručených příruček a přicházejí i od kamarádek, maminek nebo babiček. Názory se většinou liší. A výjimkou není i otázka, jak často a jak dlouho kojit.
Vztah každé maminky a miminka je individuální a potřeby různé. Proto zpravidla žádné zaručené rady neexistují a každá maminka by měla poslouchat hlavně svoji intuici a tělo. Přesto se pokusíme odpovědět a vnést do otázky kojení jasno.
Kojení novorozeněte
Šestinedělí je důležité období, kdy si na sebe maminka a novorozeně zvykají. V ideálním případě by měla mít rodička prostor a možnosti vytvořit si s miminkem úzký vztah – duly doporučují pobývat s novorozenětem co nejdéle v posteli, mazlit se s ním a odpočívat. Intervaly kojení by v šestinedělí neměly klesnout pod osm za 24 hodin. To znamená kojit ideálně každé tři hodiny. Pokud miminko spí, je lepší ho vzbudit a nakojit, jinak nemusí dostatečně přibývat na váze. Během noci, když miminko spí, můžete intervaly prodloužit a kojit naposledy třeba o půlnoci a poté až se samo vzbudí.
Během šestinedělí může být kojení dlouhé a trvat třeba až 45 minut. Maminka by měla být trpělivá a nechat své dítě pořádně napít. Na druhou stranu, delší kojení není doporučováno, protože miminko může být unavené.
Jak správně kojit
Během kojení by mělo miminko prostřídat oba prsy – ideální je nechat dítě sát, jak dlouho potřebuje. Aby se maminka udržela v kondici, protože kojení je přece jen fyzicky a někdy i psychicky náročné, měla by dostatečně odpočívat. Doporučuje se spát, když spí i miminko. Tvorbu mléka podpoří čajové směsi pro kojící maminky, dostatek výživné stravy, odpočinek. Ne nadarmo se dříve čerstvým maminkám vařily výživné polévky a během šestinedělí měly především odpočívat.
Je důležité dodat, že kojení neplní jen funkci výživovou, kdy je mateřské mléko pro novorozeně nejlepší, ale také citovou. Buduje se vzájemný vztah mezi maminkou a miminkem. A v tomto směru je vše velmi individuální. Některá miminka potřebují méně kontaktu a od prsu se třeba i odtahují. Jiná se zase budí a pláčou nikoli z důvodu hladu, ale protože touží po mateřské lásce. Obě potřeby je třeba respektovat, tj. miminko nenutit, pokud už kojení odmítá, a naopak dopřát mu kontakt, pokud po něm touží.
Někdy se miminko nemůže na kojení soustředit i z vnějších příčin, například když je v místnosti příliš velký hluk. Některým dětem zase nevyhovuje kojení ve stresu, když cítí, že maminka spěchá a myslí už na něco jiného.
Přikrmování kojeného dítěte
Někdy se stane, že i přes snahu matky kojit co nejlépe, nepřibírá miminko dostatečně a ošetřující pediatr doporučí přikrmování. Přikrmovat je vhodné odstříkaným mateřským mlékem, ale lepší než v láhvi, na kterou by si miminko mohlo rychle zvyknout a odmítnout prs, přikrmujte raději lžičkou nebo suplementorem.
Znovu těhotná a stále kojící
S kojením svého dítěte nemusíte přestat ani v případě, že znovu otěhotníte. Během těhotenství, pokud vše probíhá v pořádku, můžete kojit i nadále a také po porodu druhého dítěte. Takové kojení se označuje jako tandemové. Pro matku ale může být vyčerpávající a je proto třeba zvážit individuální možnosti.
Kdy s kojením přestat?
Každá kojící matka stojí před rozhodnutím, kdy kojení ukončit. Někdy si poradí miminko samo a začne se od prsu odtahovat, i když matka plánovala kojit mnohem déle. To je třeba respektovat. Jinak neexistuje jediné správné doporučení, kdy s kojením přestat. Obecně platí, že plné kojení je vhodné prvních šest měsíců. Některé matky ukončují kojení v této době, jiné kojí rok nebo dva.
Další články z rubriky
- Hydroponie: Jak na to
- Výroba domácí tlačenky: Jak na to
- Gulášová polévka od babičky: 3 skvělé recepty
- Chlebová polévka našich babiček
- Chov krůt
- Jak se zbavit krtka? Metody jak ho vyhnat
- Halušky: Známe originál recept
- Pěstování zázvoru
- Jak vykostit kuře krok za krokem
- Květáková polévka podle babičky: 3 výborné recepty!
- Jáhly: Výborné recepty
- Batáty – pěstování sladkých brambor
- Pěstování žampionů
- Vinná réva: Pěstování a řez
- Škvarková pomazánka podle babičky
- Jak se zbavit kuny
- Pěstování paprik: Od výsevu až po sklizeň
- Jak často a jak dlouho kojit?
- Vyvýšené záhony
- Jak vykopat studnu
- Chov koz
- Chov pštrosů
- Chov hus
- Chov prasat
- Chov ovcí
- Další články z rubriky 'Praktické' »