Závidíte přátelům, kteří jsou ve společnosti v tom správném živlu? Vy se ale mezitím díváte na hodinky, že už byste šel domů. Jenže se bojíte, že se vás začnou vyptávat, kam že to spěcháte a všechny zraky na vás spočinou. Možná jste introvert.

Lidé jsou různí. Někdo je rád středem pozornosti. Jiný se cítí dobře sám. Nic není dobře nebo špatně, pokud se vy cítíte v pohodě. Nemá smysl přemáhat a se hrát otevřeného zábavného člověka, pokud jste od přírody spíš uzavřený stydlín.

Introvert - charakteristika

Introvert - charakteristika

Extrovert versus introvert

Nějak se ve společnosti vžilo, že být extrovert je lepší. Snad i proto o sobě kolem 75 procent lidí říká, že jsou extroverty. Zbytek se řadí k introvertům, kteří vyhledávají spíš klid, užívají si svého vnitřního světa a nemají potřebu jakékoli exhibice. A tady jsme u toho: většinové chování je vždy považováno za běžnější. Proto možná i lidé od přírody uzavřenější alespoň ve skrytu duše touží být extroverty.

I proto se stává, že někteří introverti se přemáhají a hrají otevřené, zábavné lidi. To může být do jisté míry vyčerpávají a rozhodně dlouhou dobu neudržitelné. Proto je vhodné začít respektovat sami sebe. Nejprve se ale podívejme, kdo to introvert opravdu je. Protože pokud se prostě někdy trochu stydíte nebo toužíte být doma a nejít do společnosti, neznamená to, že jste introvert.

Charakteristika introverta

  • Společenská konverzace. Nemáte ji rádi. Děsíte se, že na společenském setkání budete muset vést nezávazné povídání jen tak o ničem. Nenapadá vás totiž o čem. A navíc vám to přijde zbytečné až pokrytecké.
  • Seznamování. Když jdete do společnosti, raději se schováte ve skupince přátel, než abyste navazovali nové kontakty. Pojď, já tě seznámím… tak tohle neslyšíte úplně rádi.
  • Samota je fajn. Čas od času jste prostě rádi sami. Vystačíte si se svým vnitřním světem a nic vám nechybí. Už vůbec ne velká společnost nebo dokonce dav.
  • Proslov vás děsí. Mnohý extrovert má občas problém s přednesem. Jenže pro vás je to opravdu děsivé. Na druhou stranu, někteří introverti spíše zvládnou přednášet pro dav, ale v úzké skupince neznámých lidí se necítí dobře. Každý introvert je trochu jiný.
  • Když je společnosti moc. Někdy je toho na vás příliš. Jste unaveni z přítomnosti ostatních lidí, znamená to pro vás velký výdej energie. Potřebujete vypnout a jít do svého vnitřního světa, abyste se dobili.
  • Zajímají vás detaily. Vnímáte svět kolem sebe více než ostatní. To je přece skvělá vlastnost, kterou potřebují hlavně umělci.
  • Povídáte si sami se sebou. Introverti často vedou vnitřní dialog, nejprve přemýšlí a poté až hovoří.
  • Raději píšete. Introvert nerad telefonuje, ale nedělá mu problém se krásně rozepsat v e-mailu. I to je jedna z charakteristik uzavřenějších lidí.

Být introvert není špatně

Nic není v reálném světě černé nebo bílé. Stejně tak se jen těžko bude hledat „čistý introvert“ nebo „čistý extrovert“. Většinou se vždy jedná o složitější kombinaci osobnosti. Důležité je vědět, že nic není špatně nebo dobře. Prostě to tak je. Na některých svých vlastnostech, které vám vadí, můžete postupně zapracovat. Jiné, které vám jsou příjemné, prostě nechte být.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *