Pryč jsou doby, kdy pořízení fotovoltaických panelů na střechu domu bylo velmi nákladné a investice byla pro běžnou domácnost nereálná. Stejně tak jsou ale pryč doby, kdy bylo možné dostat výhodné výkupní ceny. Již několik let ceny fotovoltaiky klesají. Nahlédli jsme do ceníků výrobců solárních panelů a přinášíme vám jejich srovnání.

Fotovoltaické panely na střechu vašeho domu pořídíte v současné době za sto až tři sta tisíc korun. Jde samozřejmě o orientační a průměrné hodnoty. Konkrétní cenu fotovoltaiky ovlivňuje celá řada faktorů – nejdůležitějším je velikost solární elektrárny (v metrech čtverečních nebo v instalovaném výkonu), použitá technologie, značka fotovoltaických panelů (v ceníkách renomovaných výrobců fotovoltaických elektráren jsou prostě ceny vyšší než u levných asijských technologií).

Jak srovnávat ceníky fotovoltaických panelů?

Při pátrání po konkrétních cenách v ceníkách fotovoltaických panelů se můžete setkat buď s kalkulací za metr čtvereční nebo za tzv. kWp (kilowatt peak). Jde o zkratku, která značí maximální výkon solární elektrány. Obecně platí, že jeden instalovaný kWp je schopen vyrobit asi 1 megawatthodinu energie za rok a vejde se na plochu kolem 8 metrů čtverečních.

Kalkulace ceny malé solární elektrárny

Podívejme se na konkrétní příklad. Majitel rodinného domu se rozhodl na jižní stranu instalovat fotovoltaické panely. K dispozici má asi 50 metrů čtverečních plochy. Vejde se na ni instalovaný výkon kolem 7-8 kWp. Cena takové fotovoltaické elektrárny se bude pohybovat kolem 250 až 290 tisíc korun. Ročně elektrárna vyrobí v reálném provozu 6 až 7 MWh energie.

Výkupní ceny fotovoltaiky

Neklesaly ovšem jen ceny v ceníkách fotovoltaických panelů, ale také tzv. výkupní ceny elektřiny vyrobené ze slunečního záření. Ty dosáhly svého vrcholu v roce 2010, kdy zároveň klesly ceny fotovoltaiky, takže investice do solární elektrárny byla více než výhodná a návratnost investice se pohybovala kolem sedmi let.

V současné době jsou výkupní ceny fotovoltaiky nízké:

  • Instalovaný výkon do 5 kW – 3,41 korun/vyrobenou kWh (od července 2013 klesne na 2,99 korun).
  • Instalovaný výkon od 5 do 30 kW – 2,83 korun/vyrobenou kWh (od července 2013 klesne na 1,43 korun).

I přesto se investice do fotovoltaické elektrárny stále vyplatí. Podle zákona by návratnost neměla přesáhnout patnáct let. Kromě toho, že díky výrobě vlastní elektřiny si zlevníte energii ve vaší domácnosti, přispějete také ke zlepšení životního prostředí. Solární elektrárna o instalovaném výkonu 5 kWp ušetří ročně přes 6 430 kg spáleného uhlí a na 9 462 kg emisí oxidu uhličitého. Navíc po době návratnosti investiceuž vám domácí fotovoltaická elektrárna pouze vydělává.

Co ovlivňuje návratnost fotovoltaiky?

  • Cena použité technologie
  • Orientace a sklon elektrárny
  • Intenzita slunečního záření
  • Počet slunečních dnů
  • Výše výkupních cen/zelených bonusů

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *