Solární neboli fotovoltaické panely jsou jednou z možností, jak využít obnovitelný zdroj energie – v tomto případě slunce – a snížit tak účty za energie ve vlastní domácnosti. Štědrým dotacím na fotovoltaiku ale už odzvonilo. Vyplatí se přesto fotovoltaické elektrárny na střeše domu?
Fotovoltaické panely slouží k výrobě elektrické energie (neměli bychom je zaměňovat se solárně-termickými panely, jež vyrábí teplo). Princip fotovoltaických elektráren můžeme jednoduše shrnout takto: paprsky slunečního záření dopadají na tzv. solární kolektory, které je přeměňují ve stejnosměrný proud. Ten je pomocí střídače přeměněn na střídavý. Elektřina je buď spotřebována přímo v domácnosti, nebo dodávána do sítě a majitel fotovoltaiky inkasuje peníze.
Fotovoltaické elektrárny? Jedině na střeše!
Fotovoltaické elektrárny to v posledních letech neměly zrovna jednoduché. Po boomu, který nastal v roce 2010, přišel stop-stav, kdy nebyly nové solární zdroje připojovány do sítě. Ten trval téměř dva roky. Nyní je možné do sítě připojovat pouze malé střešní fotovoltaické elektrárny.
Na střeše běžných rodinných domů se setkáme zpravidla s fotovoltaickými elektrárnami o instalovaném výkonu 5kW. Takové zařízení vyrobí přibližně 4 až 5 MWh elektřiny za rok – konkrétní objem závisí na intenzitě slunečního záření a počtu slunečních dnů. Pokud domácnost používá elektřinu pouze k provozu běžných elektrospotřebičů, tak jí tento výkon více než dostačuje.
Umístění fotovoltaiky na střeše
- Volte nejlépe jižní, popřípadě jihozápadní stranu střechy.
- Ideální sklon fotovoltaické elektrárny je asi 30 – 35 °.
- Pro běžnou domácnost dostačuje instalovaný výkon do 5 kW.
- Cena jednoho instalovaného kW v solární elektrárně je kolem 50 tisíc korun, za zařízení o výkonu 5 kW tak zaplatíte asi 250 000 korun.
Jak vydělat na střešní fotovoltaice?
Máte v podstatě dvě možnosti – buď elektřinu vyrobenou ve střešní fotovoltaické elektrárně spotřebovávat sami a inkasovat tzv. zelené bonusy, nebo energii dodávat do rozvodné sítě a získat o něco vyšší cenu za kWh formou tzv. výkupních cen.
Výkupní ceny fotovoltaiky
- Instalovaný výkon do 5 kW – 3,41 korun/vyrobenou kWh (od července 2013 klesne na 2,99 korun).
- Instalovaný výkon od 5 do 30 kW – 2,83 korun/vyrobenou kWh (od července 2013 klesne na 2,43 korun).
- Instalovaný výkon do 5 kW – 2,86 korun/vyrobenou kWh (od července 2013 klesne na 2,44 korun).
- Instalovaný výkon od 5 do 30 kW – 2,28 korun/vyrobenou kWh (od července 2013 klesne na 1,88 korun).
Ceny zelených bonusů
Jen pro srovnání, v době největšího boomu solárních elektráren, se kilowatthodina vykupovala za cca 13 korun. V této době zároveň klesaly ceny fotovoltaických elektráren, takže návratnost se zkrátila asi na sedm let. Aktuálně je doba návratnosti investice do fotovoltaiky delší. Podle zákona by neměla být delší než 15 let. Někteří výrobci fotovoltaických panelů i majitelé solárních elektráren však tvrdí, že díky nízkým výkupním cenám je návratnost delší. Nespornou výhodou fotovoltaiky na střeše však je, že sníží účty za energie, které platíme elektrárenským společnostem.