Ceny elektřiny sice v poslední době stagnují, ale energetika nyní prochází proměnou, kdy stále větší úlohu budou hrát lokální elektrárny využívající obnovitelné zdroje energie. Stále častěji se na střechách rodinných domů objevují fotovoltaické elektrárny, které vyrábějí elektřinu pro vlastní spotřebu. Vyplatí se? Jsou na ně nějaké dotace?

Solární elektrárny byly nějakou dobu zatracované kvůli špatně nastaveným dotacím (výhodným výkupním cenám elektřiny). Podpora v podobě výkupních cen elektřiny byla zastavena. Nějakou dobu nebyly nové solární elektrárny připojovány do sítě a jediným řešením tak byla fotovoltaika ve formě grid-off. To se ale změnilo. Malé domácí fotovoltaické elektrárny mají opět zelenou (zdroje do 10 kWp instalovaného výkonu). A dokonce na ně je možné dostat i zajímavou dotaci.

Fotovoltaická elektrárna pro vlastní spotřebu

Doby, kdy byla fotovoltaika výhodný byznys jsou pryč. Solární elektrárny se ale vrací ke svému primárnímu účelu. Totiž vyrábět elektřinu ze slunce a spotřebovávat ji v místě výroby. Například v rodinném domě. Protože jsou ceny fotovoltaických panelů nízké a technologie se stále vylepšuje, představuje solární elektrárna výhodné řešení i v našich klimatických podmínkách.

Dnes je tedy prosazovaný tzv. ostrovní fotovoltaický systém, který vyrábí elektřinu pro vlastní spotřebu. Ostrovní systém není připojen k elektrické síti a nedodává do ní elektřinu. Výhodou je, že především v jarních a letních měsících dokáže fotovoltaika pokrýt významnou spotřebu domácnosti. Kolik elektřiny fotovoltaická elektrárna ve výsledku vyrobí a dodá do vašich zásuvek, záleží hned na několika faktorech.

Výrobu elektřiny ve fotovoltaice ovlivňuje

  • Počet slunečních hodin
  • Intenzita slunečního svitu
  • Instalovaný výkon elektrárny (udávaný v kWp)
  • Účinnost solární elektrárny
  • Technologie výrobce (značka)

Dotace na fotovoltaickou elektrárnu

Ačkoli už není podporována výroba ve fotovoltaické elektrárně prostřednictvím výkupních cen nebo zelených bonusů, přesto můžete dotace získat. A to přímo na pořízení solárních panelů. O dotace na fotovoltaiku je možné žádat v dotačním programu Nová zelená úsporám, který je nyní nastaven jako kontinuální výzva a potrvá až do roku 2021, resp. do vyčerpání alokovaných prostředků.

Nová zelená úsporám podporuje investiční dotace na pořízení fotovoltaické elektrárny, hybridního systému s bateriemi nebo fotovoltaického ohřevu teplé vody. Pro žadatele je připravena dotace ve výši od 35 do 100 tisíc korun. S vyřízením dotace přitom pomáhají například prodejci nebo výrobci fotovoltaických panelů, energetické společnosti nebo přímo odborné konzultační firmy.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *