Poskládat vhodně balíky slámy, namazat je hlínou a bydlet. Ne, takto jednoduché to není. A není to ani bláznivé, jak se na první pohled může zdát. Domy ze slámy jsou trendy, nabízí kvalitní a pohodlné bydlení. V České republice jich nestojí moc, ale zájem o ně rok od roku roste.

Stejně jako dřevo byla i sláma důležitým stavebním materiálem, ke kterému se zcela přirozeně a s důvěrou obraceli naši předci. Pod náporem moderních stavebních materiálů a technologií jsme od nich upustili, abychom se k nim opět mohli vrátit – jak jinak pod vlivem zahraničí. Ano, slaměné domy jsou trendem v západním světě a staví se například ve Spojených státech nebo Velké Británii.

Přednosti slaměného domu

Ekologie a úspory energií. To jsou asi dvě hlavní přednosti slaměných domů. Podle obyvatel slaměných domů je možné snížit výdaje za teplo asi o polovinu ve srovnání s běžným bydlením. Je to logické – sláma je totiž výborný izolační materiál a používá se také k zateplování domů (zejména dřevostaveb).

Důležité je zmínit i relativně nízké pořizovací náklady. Ty se ovšem odvíjí od toho, jak moc jste zruční a jste schopní si slaměný dům postavit svépomocí. Klíčovým faktorem, který ovlivní konečnou cenu stavby, je i cena slámy. Ta se liší v závislosti na její „úrodě“. Zmínit musíme i ekologický rozměr slaměných domů. Jejich konstrukce je ze dřeva, výplň ze slámy, omítka z hlíny. Nic víc k tomu asi dodávat nemusíme.

Než se dostaneme k nevýhodám slaměných domů, je třeba vyvrátit některé mýty, a to především o hořlavosti a přítomnosti hlodavců ve slámě. Samozřejmě i to lze brát jako negativa, ale je možné je ovlivnit – speciální ochranné prostředky zamezí vniknutí myší do slámy a ani s hořlavostí slaměného domu to není tak horké, jak by se mohlo zdát. Při testech v USA totiž bylo ukázáno, že slaměné domy dokážou ohni odolávat déle než ty běžné.

Co slaměnce vytknout?

Moc toho nebude, i když některé nevýhody slaměné domy skutečně mají. Jde o rozměr stěn, ačkoli jejich tloušťka je zároveň i výhodou, protože dobře izolují. Nicméně je třeba počítat s tím, že balíky slámy mají určitý rozměr a prostě zaberou větší šíři než běžné cihly nebo tvárnice.

Samotná stavba by pak měla postupovat rychle, protože nechráněnou slámu je třeba chránit proti navlhnutí. K další nevýhodě patří menší nosnost slaměných stěn, proto je třeba na případné upevnění polic a dalšího nábytku pamatovat už při samotné výstavbě.

Jak se staví slaměný dům?

Konstrukce slaměných domů je zpravidla dřevěná a vyplňuje balíky slámy. Je ale možné vytvořit konstrukci také z nosných balíků slámy, které se pro tyto účely speciální vytváří. Omítka je pak tvořena z hlíny. Základy domu bývají většinou betonové a slaměné domy jsou zpravidla jednopodlažní. Slaměné domy je možné stavět v klasickém obdélníkovém tvaru, ale setkat se můžete i se stále oblíbenějším kruhovým obvodem.

Pozornost je třeba věnovat především výběru slaměných balíků, které by měly být suché (vysušená sláma má zlatavou barvu, navlhlá je spíše do šeda). Balíky slámy musí být pevné a dobře svázané. Samozřejmostí je jejich stejná velikost.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *