Bydlet ve svém. To je sen mnoha lidí. Stavební trh v posledních letech stagnoval, což se promítlo do ceny stávajících nemovitostí i stavebních prací. Stavební firmy neustále rozšiřují nabídku levných domů za cenu bytu. Týká se to především dřevostaveb, které lze postavit do 1,5 milionů korun.

Říká se, že vůbec nejlepší investicí na stáří je vlastní bydlení. Platí to především v případě nízkoenergetických domů (kam spadají právě dřevostavby). Takové bydlení totiž slibuje nižší náklady na energie, jejichž ceny pravděpodobně porostou, než aby klesaly.

dřevostavba do 1,5 mil

dřevostavba do 1,5 mil

Opravdu postavíte dřevostavbu do 1,5 mil.?

Ano, skutečně můžete mít dřevostavbu do milionu a půl. Stačí ale prolistovat katalogy stavebních firem, abyste zjistili, že vše má svá ALE. Se stavbou levného dřevěného domu se pojí jistá omezení. Určitě počítejte s tím, že dřevostavba do 1,5 milionů korun bude svými rozměry spíše menší. Aby se vám povedlo cenu snížit, bude třeba šetřit na některých položkách – jak stavebníci poukazují, mohou to být třeba levnější obklady v koupelně. Jinak řečeno, půjde spíše o základní výbavu, než o luxusní prvky.

Při výběru levné dřevostavby možná začnete jásat – tuhle je dřevostavba dokonce pod milion korun! Ještě než se pro ni rozhodnete, zjistěte si, zda je v ceně základová deska! Stavební firmy ji rádi do kalkulace nezahrnují. I laikovi je ale jasné, že bez základové desky dům postavit nelze. Její cena se přitom pohybuje kolem 200 tisíc korun. Ejhle, náklady mohou ihned naskočit.

Co ještě připočítat k ceně dřevostavby

To ale ještě nejsme u konce. Připočítat je třeba i pozemek (pokud ho už vlastníte, je tato otázka bezpředmětná), pozemí práce, zasíťování. Samozřejmě že se liší i typ stavby. Pokud si objednáte dřevostavbu na klíč, bude dražší než hrubá stavba, se kterou se můžete vejít pohodlně do milionu korun. Počítejte i s dalšími náklady, které se mohou nasčítat – například doprava materiálu, práce projektanta (i typové dřevostavby je třeba zasadit do terénu). Celkovou cenu navýší i DPH (stavby jsou v katalozích zpravidla uváděny bez daně).

Když sečtete všechny náklady, které by se se stavbou dřevostavby pro běžnou rodinu pojily, dostanete se spíše k částce kolem 2 milionů korun. Přesto není třeba úsilí o levný dům vzdávat. Záleží především na vašich preferencích i možnosti udělat si některé práce svépomocí.

Menší stavby se do 1,5 mil. vejdou

Poptávka po dřevostavbách za cenu bytu roste. A stavební firmy i architekti tento trend reflektují. Pokud se smíříte s menším prostorem (cca kolem 60 – 70 metrů čtverečních), budete šetřit na vnitřním vybavení a některé práce si uděláte svépomocí, může se stát sen o dřevostavbě do 1,5 milionů korun realitou. Začněte tím, že když budete listovat katalogy s dřevostavbami, budete vybírat domky kolem 1 milionu korun – vznikne vám tak rezerva na výše popsané nezbytné náklady.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *