Líbí se vám DIY nápady a rádi si doma vyrábíte různé věci? Zamilovali jste se do nápaditých šperků, které vznikají drátkováním? Tak pojďte vyzkoušet kreativní techniku, ke které toho potřebujete opravdu málo. Výroba šperků drátkováním vám nezabere moc času a výsledkem jsou originální náušnice, přívěsky nebo prsteny.

Drátkování

Drátkování

Drátkování je stará technika, která dává vzniknout stylovým šperkům, jež budete rádi nosit i vy vaši přátelé. Ještě jste drátkováním nepolíbení, ale máte chuť naučit se novým věcem? Ukážeme vám návody pro začátečníky.

Co potřebujete k drátkování?

Není toho mnoho. Základem je vždy drát, proto se technika jmenuje drátkování. Zpravidla se používá měděný drát. Drátky můžete nakoupit v hobby marketech. Výhodný je například tzv. paměťový drát, který drží tvar a oceníte ho například při tvorbě prstenů nebo náramků. Pokud chcete vyrábět ozdobnější šperky, rozhlédněte se doma po různých kamenech nebo korálcích, které můžete do šperku zakomponovat. Drátky a kamínky můžete najít doma, ale pro co si rozhodně zajděte do obchodu, jsou tzv. ketlovací kleště, bez nichž by se vám nepracovalo dobře. Vybavte se také pravítkem nebo metrem.

Návod na drátkování: Ohýbejte drát

Pro začátek si vyzkoušejte práci s drátem. Osahejte si materiál, zjistěte, kolik síly je potřeba, abyste vytvořili například spirálu, jeden ze základních tvarů drátkování. Zkuste drátek natočit pomocí ketlovacích kleští. Možná vaše první výtvory tvořené drátkováním nebudou tak krásné, jak si přejete, ale myslete na to, že nikdo učený z nebe nespadl a prostě si s drátkem hrajte.

Návod na spirálu

Spirálu z drátku vytvoříte snadno, pokud dodržíte tento návod: drátek si chyťte na jeho konci ketlovacími kleštěmi a navíjejte ho na tyčku. Případně si můžete pořídit i speciální spirálkovač, který vám pomůže vytvořit pravidelné a symetrické spirály z drátu.

Návod na wire wrapping techniku

Zajímavé šperky vznikají při drátkování, pokud použijete techniku wire wrapping, tedy oplétání drátu například na kameny nebo jiné materiály. To už chce troch u cviku. S proplétáním drátu vám opět pomohou ketlovací kleště.

Návod na prsten vyrobený drátkováním

Osahali jste si náčiní a víte, jak se pracuje s drátem? Pojďte si stvořit první šperk pomocí drátkování, který budete s hrdostí nosit. Vyzkoušejte například výrobu prstenu z ohýbaného drátu.

  • Napřed si odměřte délku drátu na prsten, odštípněte ho a obruste konce drátu.
  • Kruh prstenu vytvoříte tak, že drát ohnete na dřevěný kolík, zvolte ho podle požadované velikosti prstenu.
  • Jednoduchý je například prsten, který je zakončený spirálu, tu už určitě umíte.
  • Na prsten můžete také drátem připevnit kámen nebo korálek.
  • Nezapomeňte nakonec obrousit ostré hrany prstenu, aby se příjemně nosil.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *