Stát se nezávislými na dodávkách energie? Neplatit vysoké účty elektrárenským společnostem? Jestliže i to je váš sen, podívejte se s námi, jaké jsou možnosti domácí výroby elektřiny – ceny technologií totiž neustále klesají a malá větrná, vodní nebo solární elektrárna není žádným scifi.

Výroba energie z obnovitelných zdrojů je populární. Díky dotacím není nevýhodná, a ačkoli výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů nejsou tak vysoké jako před třemi lety, stále se taková investice vyplatí – už jen kvůli tomu, že se stanete samostatní a ušetříte za energii, kterou byste odebrali do sítě.

Domácí výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů

Co si představit pod pojmem obnovitelný zdroj? Může to být i vaše vlastní síla, kterou můžete využít pro výrobu elektřiny šlapáním na kole – ale to je jen vsuvka pro odlehčení. K běžným obnovitelným zdrojům řadíme především slunce, vítr, vodu. V některých místech je možné využít i geotermální energii a rozmáhá se například i výroba elektřiny tzv. osmózou.

Veškeré jmenované obnovitelné zdroje energie je možné využít pro výrobu elektřiny i ve vaší domácnosti. Zaměříme se ale na podrobněji jen na slunce, vítr a vodu. Baví vás myšlenka vlastní fotovoltaické nebo větrné elektrárny? Mít ji můžete již za několik desítek tisíc korun.

  • Fotovoltaika na střeše domu

Ceny fotovoltaických panelů klesaly. Dnes je možné pořídit 1 kW instalovaného výkonu za cca 50 tisíc korun. Běžná domácnost si vystačí ročně s asi 2 až 3 MWh energie, což znamená, že by potřebovala domácí solární elektrárnu o výkonu asi 3 kW. Ta totiž v závislosti na intenzitě slunečního záření vyrobí asi 2,5 až 3 MWh domácí elektřiny.

  • Větrná elektrárna i do zástavby

Jestliže bydlíte na větrném místě, popřemýšlejte o domácí větrné elektrárně. Nemusíte se omezovat ani v případě, že jste v městské zástavbě. Výrobci totiž nedávno přišly se zajímavou novinkou – větrnou elektrárnou pro domácí výrobu elektřiny, která má rozběhovou rychlost pouhých 0,2 m/s (pro srovnání, běžné malé větrné elektrárny potřebují minimálně rychlost větru 3 m/s).

  • Vodní elektrárna u potoka

Možná máte za domem nebo chalupou živý vodní tok. Pak popřemýšlejte o domácí vodní elektrárně. S její výstavbou je ovšem spojená celá řada papírování. Kromě toho, že potřebujete stavební povolení, se neobejdete také od souhlasu od příslušeného vodohospodářského úřadu, což může být komplikovanější. Na druhou stranu, výroba elektřiny v domácí vodní elektrárně je efektivní.

Jak vydělat na domácí výrobě elektřiny?

Máte v podstatě dvě možnosti:

  • Elektřinu vyrobenou v domácí elektrárně spotřebovávat sami a inkasovat tzv. zelené bonusy.
  • Elektřinu dodávat do rozvodné sítě a získat o něco vyšší cenu za kWh formou tzv. výkupních cen.

Obě možnosti mají své výhody a nevýhody. V prvním případě šetříte vlastní náklady na energii, kterou byste jinak kupovali od elektrárenské společnosti, ale zase nevyděláte tolik na prodeji elektřiny. V druhém případě sice inkasujete vyšší částku, ale zároveň utrácíte peníze za energii od dodavatelů. Než se rozhodnete, jaký způsob zvolíte, zkuste si udělat kalkulaci na základě aktuálních výkupních cen/zelených bonusů. Jejich výši najdete na stránkách Energetického regulačního úřadu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *