Bioplynové stanice mohou být zajímavým řešením nejen pro zemědělská družstva nebo skládky. Přemýšlíte nad stavbou vlastní malé bioplynové stanice? Jaké zdroje energie můžete využít? A kolik dostanete za vyrobenou energii? Nespornou výhodou domácí bioplynové stanice je, že v ní můžete využít odpad – ať už chováte dobytek a máte několik krav, jejichž hnůj nemáte kde uplatnit, nebo potřebujete zpracovat jiný rostlinný či živočišný odpad. Další možností je pak využití skládkového plynu, i když za vlastním domem pravděpodobně žádnou skládku zřizovat nebudete.

Co vyrábět v domácí bioplynové stanici?

Bioplynové stanice zpracovávají bioplyn na energie, a to zejména tepelnou nebo elektrickou (modernější zařízení umí vyrobit také chlad). Nejvýhodnějším způsobem je pak tzv. kogenerace, kdy v bioplynové stanici budete vyrábět současně teplo i elektřinu – žádná energie tak nepřijde na zmar.

Výhodou vlastní malé bioplynové stanice je, že snižujete závislost na dodávkách tepla, resp. elektřiny. Tedy nemusíte za dodávky energie platit. Současně je také možné inkasovat dotace formou výkupních cen nebo zelených bonusů.

Jaké jsou dotace na bioplynovou stanici?

Nepočítejte ale s tím, že stavbu domácí bioplynové stanice zadotuje stát. Nicméně je možné návratnost investice urychlit právě prodejem energie do sítě. K tomu samozřejmě potřebujete připojení bioplynového stanice do sítě a získání licence na Energetickém regulačním úřadě.

Vyplatí se vám to? Záleží na každém konkrétním projektu, použité technologii a výši investovaných peněz i objemu vyráběné energie. Důležité ale je, že stát zatím výrobu energie v bioplynových stanicích podporuje. V roce 2013 byly nově zavedeny doplňkové sazby KVET (kombinované výroby elektřiny a tepla), které je možné uplatnit při využití biomasy nebo bioplynu. To má přispět k vyšší motivaci využití paliva a uplatnění tepla.

V rámci cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERU), který každoročně stanovuje výkupní ceny elektřiny, došlo k rozdělení bioplynových stanic do dvou kategorií, a to na výrobny s instalovaným výkonem do 500 kW a nad 500 kW.

  • V případě malých bioplynových stanic je výkupní cena elektřiny stanovena na 3,55 korun za vyrobenou kWh.
  • U větších bioplynových stanic je výkupní cena elektřiny nižší, konkrétně 3,04 korun za kilowatthodinu.

Kolik stojí malá bioplynová stanice?

Na internetu najdete i kutilské návody na stavbu malé domácí bioplynové stanice. Není ale příliš radno se do podobného „vynálezu“ pouštět. Pro bezpečné a efektivní fungování domácí bioplynové stanice je důležitý kvalitní projekt i technologie. Konkrétní cena bioplynové stanice závisí na řadě faktorů, mimo jiné i výši instalovaného výkonu. Stát mini bioplynová stanice vás může stát několik desítek tisíc korun, za zařízení o vyšším výkonu si samozřejmě připlatíte.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. Petr Ourednicek Dr. says:

    Dekukji za clanek. Tak, jak na ostatnich strankach ceske provenience je zde popis a teorie, ale ani deko praxe. Je tedy nejaky cesky vyrobce domaci bioplynove stanice? DEkuji za informaci. S peknym pozdravem Dr. Petr Ourednicek

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *