Ovce se znovu stávají přirozeným koloritem českých vesnic. Občas se dokonce objevují i ve městech, kde spásají veřejné trávníky. Uvažujete i vy o pořízení menšího stáda oveček? Jaké zázemí potřebují? Co musíte zajistit a na co nezapomenout?

Chov ovcí se stává trendem. Pořizují si je především lidé s většími zahradami. Ovce totiž trávu pravidelně a rovnoměrně spásají – i proto se jim někdy přezdívá „živá sekačka“. Chov ovcí ovšem vyžaduje dodržení určitých zásad. Je třeba v první řadě myslet na to, že se jedná o živé zvíře, které potřebuje péči.

chov ovcí

chov ovcí

Příprava zahrady na ovce

Ovci nelze naprogramovat, aby spásala jen trávu. Pokud máte zahradu užitkovou nebo okrasnou, počítejte s tím, že bude nutné ohradit vše, co má být ovcím zapovězeno. Rády si totiž pochutnají nejen na trávě, ale také na ovoci, zelenině nebo listech keříků a stromů.

Kolik ovcí pořídit

Jedné ovečce bude na vaší zahradě smutno. Ovce je prostě stádové zvíře a nejlépe se bude cítit ve větším houfu. Optimální počet oveček jsou tři. Pokud nemáte větší prostory, raději se chovu ovcí vzdejte. Osamělé zvíře bude často bečet.

Počet ovcí vždy podřiďte velikosti pozemku, ale i typu plemene. Obecně lze říci, že na pozemku o velikosti 1 500 m2 se pohodlně uživí pět až šest ovcí. Není od věci pořídit raději menší počet ovcí, a pokud zjistíte, že trávu nestihnou spásat, pořiďte jim další kus do stádečka.

Plemena ovcí

Pokud si pořizujete ovečky jen na sezónu a na podzim je budete chtít zužitkovat na maso, dejte přednost větším plemenům. K chovu ovcí na maso se doporučuje například plemeno Suffolk. K menším plemenům, které se stále častěji objevují v tuzemsku, patří quessantské ovečky, které váží asi 20 kg. Pořídit si můžete třeba i ovečky kamerunky, které není nutné stříhat. Počítejte s tím, že za pořízení ovečky zaplatíte kolem 2 tisíc korun za kus. Cena se ale liší podle plemene.

Co potřebují ovce

Ovce si pochutnají na trávě, ale jídelníček je třeba jim zpestřovat – odřezky zeleniny, popadané ovoce, suchý chléb. Na tom všem si ovce pochutnají. V případě přezimování se neobejdete bez sena na krmení i podestýlku a soli (minerální liz).

Každý chovatel by měl ovcím zajistit i pravidelnou péči – očkování, odčervování, zastřihování paznehtů nebo stříhání. Za ostříhání jedné ovoce zaplatíte kolem stokoruny. K přezimování byste měli ovcím připravit také vhodný – nejlépe dřevěný – přístřešek. Ovcím nevadí ani tak zima, jako vlhkost, která se ráda drží v klasickém zděném chlívu. Je to právě vlhkost, která může u ovcí podnítit vznik různých parazitů a rozvinout plicní choroby.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *