Alespoň někteří z nás se vracejí k samostatnosti. Pěstujeme zeleninu, chováme domácí zvířata, třeba drůbež. Oblíbené jsou například krůty. Chovají se pro maso, které má skvělou chuť a výborné výživové vlastnosti. Platí přitom, že domácí krůtí maso je prostě mnohem lepší než to kupované. Chystáte se také na chov krůt? Dnes se podíváme, jak na to.

Krůtí maso je u nás pořád víc oblíbené. Je považované za dietní, dobře se upravuje, je chutné. Krůty navíc rychle přibírají na hmotnosti, což má i ekonomický rozměr. Chov krůt doma není složitý, má ale některá svá pravidla, na které se podrobněji podíváme.

Chov krůt není složitý

Chov krůt není složitý

S krůtou na pastvu

Krůty a krocani u nás zdomácněli. Vidět jsou na mnoha dvorech. Jejich chov se ale liší od chovu slepic, hus nebo kachen. Jak upozorňují zkušení chovatelé krůt, zvířatům se bude dobře dařit, když jim dopřejete travnatý výběh. Na pastvě si krůty nasbírají brouky podle libosti. Vám to šetří starosti i náklady za krmivo, které se dá běžně koupit ve zverimexech.

Když se rozhodnete chovat krůty a krocany, dobře si zvířata vyberte. Krocani jsou mnohem větší než krůty a jsou také bojovní, zápasí spolu. V houfu by měl být proto jen jeden krocan, který bude plnit funkci pána tvorstva. Krůty jsou mnohem menší a mírumilovnější než samci. Na 8 až 10 krůt chovejte jednoho krocana.

Chov krůt má svá pravidla

Chovat krůty je náročnější než chovat například slepice. Když si vybíráte mladé krůty, odebírejte je zhruba od osmého týdne věku. Do této doby mnohem častěji uhynou. Mládě, které překoná tuto věkovou hranici, bude odolnější. Mláďátka je také nutné chovat v suchu a teple, jinak mohou onemocnět zánětech dýchacích cest nebo průjmy.

Když si malé krůty přivezete, krmte je krmivem, na něž byly zvyklé u původního chovatele. Na nové krmivo přecházejte postupně. Dopřejte krůtám výběh, ocení zejména trávu, kde si mohou nazobat, co uznají za vhodné. Výhodou je, že na rozdíl od slepic zem nerozhrabávají. Chraňte je určitě před povětrnostními vlivy, jako je déšť, vítr nebo příliš slunce. Krůty nesmí promoknout a prochladnout. Na noc budou rozhodně potřebovat přístřešek.

Čím krmit krůty

Zobání v trávě nebude stačit, proto krůty zaopatřete i vhodným krmivem. Krůty se krmí obilným šrotem, pořídit můžete i speciální krmné směsi pro krůty. Jídelníček jim obohaťte kysaným mlékem, nasekanými kopřivami nebo nastrouhanou mrkví. Krmnou směs si můžete připravit i sami ze šrotu z pšenice, ovsa a ječmene. Smíchejte je ve stejném poměru a namočte v teplé vodě. Nezapomínejte krůtám vyměňovat vodu, protože krůty jsou na kvalitu vody a pitní režim náročné.

Krůty a jejich rozmnožování

Tradičně se chovají kvůli masu, nikoli na vejce, ta se používají jen pro rozmnožování. Během sezóny krůta snese kolem pětatřiceti vajec. Že je čas rozmnožování, dají krůty najevo tokáním, což bývá zpravidla na jaře. Malé krůty se líhnou po osmadvaceti dnech, co jejich máma sedí na vejcích. Bývá to už v teplejší části jara, které přináší dobré podmínky pro mláďátka.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *