Dříve byla koza u každé chalupy. Vesele poskakovala po dvorku a kromě toho, že spásla trávu (mnohdy i listy stromů nebo keřů), dávala velmi kvalitní mléko. Jestli si i vy libujete v kozích sýrech a zvažujete chov koz, podívejte se, co vše byste měli vědět a na co se připravit.

Dobrou zprávou je, že užitková zvířata se vracejí na vesnici. Vedle ovcí, husí, kachen nebo slepic jsou to právě i kozy. Koza je velmi nenáročné zvíře. Na druhou stranu, bez péče a určitých podmínek se může stát chov koz utrpením pro vás i pro zvířata. Odměnou za úsilí vám bude mléko s nízkým obsahem tuku, ale zato obohacené o cenné látky.

Chov koz

Kde chovat kozy

Kozy jsou velmi spokojené venku. V chlívku, kde může být koza ustájena přes noc nebo v zimě, nebude příliš spokojená. Někteří zkušení chovatelé dokonce nechávají kozy po celý rok na pastvě a kozám poskytují jen jednoduchý přístřešek, kde se mohou schovat před nepřízní počasí.

Venkovní zvířata jsou silnější, zdravější, což se pochopitelně promítá i v chuti a kvalitě mléka. Ustájené kozy mohou být náchylnější k nemocem a současně pohlcují i různé pachy, které pak můžeme cítit v mléku.

Je třeba podotknout, že mléko od koz chovaných v čistotě nepáchne. Na druhou stranu, je výraznější než kravské. Pokud chcete kozí mléko dopřát dětem kvůli zdraví, je možné ho ochutit třeba kakaem nebo ho rozmixovat s ovocem.

Čím krmit kozu

Na rozdíl od ovcí nelze kozu doporučit jako „živou sekačku“. Zatímco ovce se dokáže vytrvale pást, koza je veselé a živé zvíře, které rádo pobíhá a uždibuje, co ji zrovna přijde pod nos. Žádný keřík nebo strom tedy nezůstane ušetřen.

Kozám chutná téměř vše – pochutnají si na trávě, listech, plodech, rybízu, bramborové nati, listech ořešáků, jahodách nebo kedlubnách. Spást mohou i okrasné rostliny a květiny. Proto je třeba tyto rostliny dostatečně chránit. Nejlepší je samozřejmě kozám vymezit výběh, kde nemohou napáchat užitek. Kozám přilepšíte kromě čerstvé trávy kousky zeleniny nebo ovoce.

Dojení koz

Nejvíce mléka kozy poskytnou ráno. Lze je dojit jednou (během sezóny i dvakrát) denně. Dojení kozy není těžké, ale vyžaduje to jistý cvik, proto se neostýchejte požádat zkušeného chovatele, který by vám ukázal, jak správně na to. Objem mléka záleží na celé řadě faktorů – stravě, stáří kozy nebo druhu.

Kozí mléko obsahuje asi 5 procent bílkovin, kolem 3 – 4 procent tuku. Je velmi lehce stravitelné a výživné. Proto se doporučuje při různých dietách. Nejvíce vitamínů je pochopitelně čerstvé. Protože kozy zpravidla netrpí žádnými bakteriálními záněty vemene, lze kozí mléko bez obav pít i bez převaření. Z kozího mléka lze vyrobit velmi jednoduše domácí sýr, jogurt nebo kysané mléko.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *